kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Złączki szynowe, listwowe, „zugi”

Złączki szynowe zwane także złączkami listwowymi albo potocznie "zugami" służą do uporządkowanego łączenia przewodów i kabli w rozdzielnicach i szafach sterowniczych. Złączki przystosowane są do montażu na szynie DIN/Euro/TS-35, na której można zamontować wiele złączek szynowych różnych kolorów i rozmiarów, układając je w rozbudowaną wielotorową listwę zaciskową o przejrzystej strukturze. Do tak przygotowanej listwy zaciskowej podczas prefabrykacji rozdzielnicy podłącza się zgodnie ze schematem wejścia lub wyjścia aparatury elektrycznej. Montaż na obiekcie rozdzielnicy elektrycznej z listwą złączek szynowych jest dużo szybszy. Obwody instalacji podłącza się wprost do złączek szynowych zgodnie ze schematem i oznaczeniami na złączkach, bez ingerencji w połączenia wewnętrzne rozdzielnicy. Złączki szynowe znajdują się w ofercie każdego liczącego się producenta aparatury: Legrand, Eti, Schneider, Eaton, Hager, Phoenix Contact (feniks kontakt) lub akcesoriów instalacyjnych: Simet, Pokój, Wago, Weidmuller...

Przeznaczenie i kolorystyka złączek szynowych

W typowych rozdzielnicach budynkowych obsługujących proste instalacje elektryczne znajdują zastosowanie złączki w kolorze szarym – do biegunów fazowych, niebieskim – do biegunów neutralnych oraz żółto-zielone do podłączania przewodów ochronnych. W rozdzielnicach z układami automatyki znajdują zastosowanie złączki także w innych kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym…

Istnieją wykonania złączek szynowych żółto-zielonych, które oprócz funkcji łączenia przewodów ochronnych i uziemienia szyny montażowej Euro/DIN/TS-35 mogą pełnić rolę trzymaczy, blokujących inne złączki lub aparaty modułowe przed rozluźnieniem i przemieszczaniem się na szynie. Przykładem takich złączek są produkty firmy Simet typu ZSO i DK...-PE.

Wielkości złączek szynowych

Na przykładzie popularnej marki Simet możemy wyróżnić wielkości złączek:

• z zaciskami klatkowymi – do podłączania odizolowanych przewodów miedzianych o przekrojach do: 2,5 – 4 – 6 – 10 – 16 – 35 – 70 – 120mm2,

• z zaciskami śrubowymi – do podłączania kabli miedzianych z zaprasowanymi końcówkami oczkowymi o przekrojach do: 70 – 95 – 120 –240mm2,

• AL/CU z zaciskami klatkowymi – do podłączania odizolowanych kabli miedzianych i aluminiowych o przekrojach do: 16 – 35 – 2x35 – 3x35 – 5x35 – 50 – 2x50 – 3x50 – 95 – 2x95 – 3x95 – 150 – 2x150 – 3x150 –240 – 2x240mm2 (złączki tego typu są 1-biegunowe wewnętrznie zwarte, tylko kilka jest 3- i 5-biegunowych wewnętrznie odseparowane). Część z nich może występować jako złączki ZGG marki Simet, większość to złączki OTL fińskiej marki Morek.

Technika mocowania przewodów w złączkach szynowych

Najpopularniejsze i najtańsze złączki szynowe występują jako gwintowe in. śrubowe, w których przewody w zaciskach klatkowych przykręcane są za pomocą śrub. To złączki śrubowe są potocznie znane jako „zugi” i ma je w ofercie każdy liczący się producent aparatury i akcesoriów łączeniowych.

Liczba przewodów i torów w złączkach szynowych

Niezależnie od techniki mocowania przewodów, śrubowej czy samozaciskowej, najbardziej popularne są 1-biegunowe złączki szynowe łączące ze sobą 2 przewody. Jednakże dla przewodów o cienkich przekrojach występują także złączki umożliwiające podłączenie 3, 4, a nawet 6 przewodów do jednego bieguna.

Odrębną kwestią jest, ile może być biegunów w pojedyńczej złączce. Najpopularniejsze są złączki 1-torowe, umożliwiające podłączenie przewodów do jednego bieguna, ale dostępne są także złączki wielotorowe 2- i 3-biegunowe, nazwane także piętrowymi. 2 lub 3 piętra takiej złączki mogą być w kilku konfiguracjach wewnętrznie połączone ze sobą, a nawet z szyną Euro/DIN/TS-35 lub całkowicie od siebie odseparowane.

Specjalne wykonania złączek szynowych

Złączka szynowa może pełnić nie tylko rolę stricte łączeniową. W ofercie niektórych producentów występują złączki, np.:

- z gniazdami bezpiecznikowymi,

- z diodami sygnalizującymi obecność zasilania lub przepalenie bezpiecznika,

- z przekaźnikami elektromagnetycznymi,

- z modułami przeciwprzepięciowymi,

- z miejscem na wlutowanie elementów elektronicznych...

Występują także gotowe bloki samozaciskowych złączek szynowych, przeznaczone do podłączania liczników energii elektrycznej i przekładników w układach do półpośredniego lub bezpośredniego pomiaru zużycia energii elektrycznej. W ofercie firmy Wago noszą nazwę listew LPW, a w firmie Phoenix Contact – listew PXC-SKA. Każdy z tych producentów dysponuje odmianami listew dostosowanymi do wymagań różnych spółek energetycznych, co do liczby torów, sposobów zwierania torów prądowych oraz dodatkowego wyposażenia (bezpieczników, ograniczników przepięć, gniazd itp.).

dodatkowe akcesoria do złączek szynowych

Trzymacze, czyli blokady mechaniczne do blokowania złączek lub innych aparatów modułowych przed rozluźnieniem i przemieszczaniem się na szynie Euro/DIN/TS35. Trzymacze mogą być zastąpione innymi złączkami szynowymi, wyposażonymi w pazurki zaciskowe, np. ZSO.

Przegrody, przekładki, ścianki rozdzielające są stosowane do optycznego dzielenia zestawów złączek na sekcje, aby budowa tej części rozdzielnicy była bardziej przejrzysta.

Płytki skrajne, ścianki końcowe/wewnętrzne są dokładnie dopasowane do kształtów i służą do izolacyjnego zamykania złączek jednostronnie otwartych na końcu zestawu lub przy przejściu pomiędzy złączkami o różnych rozmiarach. Celem ich stosowania jest zasłonięcie przed przypadkowym dotykiem wszystkich części czynnych znajdujących się pod napięciem.

Oznaczniki służą do oznaczania złączek kodami literowymi i cyfrowymi w celu identyfikacji poszczególnych biegunów i ich odniesienia do opisów i schematów elektrycznych. W niektórych wykonaniach oznaczniki są przystosowane do bezpośredniego zatrzaskiwania w specjalnych gniazdach złączek, w innych mogą być montowane na specjalnych podstawkach. Każdy producent ma odrębny system oznaczania, dlatego oznaczniki muszą być tej samej marki, co złączki szynowe.

Zwieracze, mostki służą do liniowego łączenia elektrycznego sąsiadujących złączek szynowych w jeden biegun. Występują w wykonaniach śrubowych - przykręcanych lub sprężynowych - wtykowych. Podobnie jak w przypadku oznaczników, zwieracze i mostki muszą być tej samej marki, co złączki szynowe.

Złączki szynowe