Programatory czasowe
Ilość produktów:
67
Sterowniki czasowe, zwane inaczej programatorami czasowymi lub zegarami sterującymi mają zastosowanie w automatyce domowej i przemysłowej, gdy sterowane urządzenia, obwody mają być załączane-wyłączane w określonych porach doby, tygodnia, roku. Ze względu na sposób działania i programowania można je podzielić na analogowe zegary mechaniczne oraz cyfrowe zegary elektroniczne.
Analogowy programator czasowy posiada okrągłą tarczę napędzaną silnikiem elektrycznym, na której tworzy się program poprzez przełączanie ząbków, z których każdy odpowiada jednostce czasu 10 lub 15 minut. Zaletą zegara analogowego jest jego niska cena i łatwość programowania. Wady zegara analogowego to: mała dokładność programowania – najmniejsza nastawa 15 minut, niska dokładność odmierzania czasu - przestawiają się w przypadku wahań częstotliwości sieci oraz zatrzymywanie się w czasie zaniku zasilania – przez to programator czasowy wykonuje program z opóźnieniem równym czasowi braku zasilania.
Typowy cyfrowy programator czasowy posiada wewnętrzny mikroprocesor, wyświetlacz ciekłokrystaliczny oraz przyciski programowania, a niektóre wersje mogą być dodatkowo programowane poprzez aplikację na smartfon. Można go programować z dokładnością do 1 minuty, niektóre nawet do 1 sekundy. W zależności od typu i producenta można zaprogramować od 8 do 125 cykli załącz-wyłącz, dodatkowo wybierając, w jakie dni tygodnia każdy ma być wykonywany. Zegary cyfrowe są wyposażone w wewnętrzne akumulatory, dzięki czemu nawet podczas wielodniowego zaniku zasilania zachowują nastawy czasu i programów.
Sterujące zegary dobowe dostępne są w postaci analogowej i umożliwiają ustawienie w ciągu doby kilku programów załącz-wyłącz. Pracują w cyklu ciągłym wykonując każdego dnia ten sam program. Zegary dobowe występują w postaci wtykanej bezpośrednio do gniazdka 230V lub w obudowie o szerokości od 1 do 4 modułów, do montażu w rozdzielnicach modułowych z szyną DIN.
Zegar tygodniowy jest na ogół wykonany w technologii cyfrowej, co umożliwia zaprogramowanie od kilku do ponad stu cykli załącz-wyłącz, wykonywanych w poszczególne dni tygodnia z dokładnością do 1 minuty. Najbardziej popularne tygodniowe programatory czasowe występują w obudowie o szerokości 2 modułów, do montażu w rozdzielnicach modułowych z szyną DIN. W tanich markach dostępne są także w postaci wtykanej bezpośrednio do gniazdka 230V.
Modułowe zegary tygodniowe mogą być wykonywane w wersji 1-, 2- i 3-kanałowej, co oznacza, że w jednej obudowie może mieścić się 1, 2 lub 3 zegary działające niezależnie od siebie i załączające odrębne obwody.
Zegar astronomiczny to cyfrowy programator czasowy z zaprogramowanymi godzinami i wschodami słońca dla różnych współrzędnych geograficznych. Głównie jest stosowany do sterowania oświetleniem ulicznym, jest też idealny do załączania oświetlenia ogrodów i iluminacji budynków. Programowanie polega na ustawieniu daty i właściwych współrzędnych geograficznych, aby zegar mógł dopasować, kiedy w tym miejscu jest wschód i zachód słońca. Następnie ustawia się przesunięcie (do 180 minut), ile po zachodzie słońca ma czekać zegar, zanim załączy oświetlenie oraz na ile przed wschodem słońca ma wyłączyć oświetlenie. Niektóre modele mają możliwość programowania dodatkowej przerwy nocnej, kiedy lampy nie będą świecić np. od godz. 23 do 4.
Zegary tego typu są dostępne w wersji 1- i 2-kanałowej, co oznacza, że w jednej obudowie mogą mieścić się 1 lub 2 zegary działające niezależnie od siebie i załączające odrębne obwody.
Elektroniczna woźna, inaczej zegar impulsowy załącza urządzenia o zaprogramowanej godzinie i minucie, na określony czas od 1s do 99min59s. Każdy program może wykonać w dowolny wskazany dzień tygodnia lub we wszystkie dni robocze od poniedziałku do piątku bądź w dni weekendowe. Zegary te mogą mieć zastosowanie w automatyce domowej i przemysłowej, ale ponieważ są idealne do programowania dzwonków w szkołach, potocznie nazywane są zegarami szkolnymi lub elektronicznymi woźnymi.
To cyfrowy programator czasowy służący głównie do przełączania sezonów w automatyce budynkowej lub przemysłowej. Zegar roczny pracuje w cyklu rocznym, załącza-wyłącza urządzenia w określonych datach, z dokładnością do godziny i minuty.
Sterownik jasności jest cyfrowym zegarem tygodniowym zintegrowanym ze ściemniaczem. Występuje w 2 wersjach: do bezpośredniego sterowania oprawami i taśmami LED na napięcia 9-30V DC, wówczas jest wpinany szeregowo w obwód pomiędzy zasilacz a źródło LED oraz w wersji 0-10V, do sterowania zasilaczami LED lub statecznikami lamp, przystosowanymi do sterowania analogowego. Sterownik jasności ma możliwość zaprogramowania na przestrzeni tygodnia do 480 kroków i ustawienia w każdym z nich: dnia lub dni tygodnia, godziny, minuty i poziomu jasności.