kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Uchwyty do kabli i rur

Uchwyty kablowe przeznaczone są do montażu ciężkich kabli energetycznych oraz ich rur osłonowych do ścian budynków, słupów energetycznych oraz innych konstrukcji budowlanych, np. mostowych. W nazewnictwie producentów wyróżnia się uchwyty do kabli – stosowane do kabli oraz do rur małych średnic oraz uchwyty do rur – stosowane do rur dużych średnic.

Uchwyty do kabli na słupy ŻN

Uchwyty kablowe na żerdzie prostokątne ŻN dostępne są z obejmami izolacyjnymi lub metalowymi. Uchwyty izolacyjne U1 i U2 do mocowania kabli i rur na prostokątnych żerdziach energetycznych ŻN obejmę kabla mają wykonaną z czarnego poliamidu odpornego na promieniowanie UV oraz warunki atmosferyczne. Uchwyty U1 mają zastosowanie do kabli i rur o średnicach zewnętrznych 25-46mm, uchwyty U2 – do średnic 45-75mm. Uchwyty kablowe U1 i U2 do słupów ŻN są wykonywane jako pojedyńcze, podwójne i potrójne, odpowiednio na jeden, dwa lub trzy przewody/kable/rury prowadzone po słupie równolegle.

Mocowanie uchwytu w owalnych otworach żerdzi słupa umożliwiają ocynkowane poprzeczki stalowe skręcane śrubą M12 o długości 200mm. Na zamówienie dostępne są także uchwyty ze śrubami 250 i 330mm, np. na słupy bliźniacze.

Każdy uchwyt na kable U1 i U2 dostępny jest w dwu wersjach:

• "z odsadzeniem" - do prowadzenia rur i kabli z kilkucentymetrowym dystansem od słupa, aby była możliwa jego konserwacja z wykorzystaniem słupołazów,

• bez odsadzenia - do prowadzenia rur i kabli bezpośrednio po słupie.

Zalecenia stosowania uchwytów "z odsadzeniem" lub bez wydają spółki energetyczne, na terenie których wykonywane są prace.

Oprócz uchwytów izolacyjnych U1 i U2 w ofercie producentów dostępne są podobne do nich konstrukcyjnie uchwyty na kable, przewody i rury, ale z obejmami stalowymi. W przypadku ich zastosowania do kabli wskazane jest użycie dodatkowych osłon izolacyjnych z tworzywa lub gumy, chroniących zewnętrzną powłokę kabla na styku z metalową obejmą. Metalowe uchwyty kablowe do słupów ŻN są wykonywane na pojedyńcze kable/rury o średnicach zewnętrznych od 25-160mm.

Podobnie jak izolacyjne występują w dwu wersjach: "z odsadzeniem" na słupy serwisowane z wykorzystaniem słupołazów i bez odsadzenia na słupy obsługiwane ze zwyżek i podnośników.

Na zamówienie mogą być wykonywane uchwyty metalowe z innymi długościami śrub (250mm, 330mm), np. na słupy zbliźniaczone, a także w wersji na 2 rury/kable prowadzone równolegle.

Uchwyty do kabli na energetyczne słupy wirowane E

Uchwyt do mocowania kabli i rur na okrągłych wirowanych żerdziach energetycznych typu E lub drewnianych jest przystosowany do montażu za pomocą nierdzewnej taśmy stalowej (nie wchodzącej w skład zestawu), z użyciem zapinki i narzędzia naprężającego. Uchwyty kablowe na słupy wirowane także występują w dwu odmianach: izolacyjnej U1 do średnic 25-46mm i U2 do średnic 46-75mm, z obejmami kabla z czarnego poliamidu odpornego na promieniowanie UV oraz metalowej, z obejmami ze stali ocynkowanej do średnic od 25 do 160mm. Również dostępne są jako pojedyńcze, podwójne i potrójne, odpowiednio na jeden, dwa lub trzy przewody/kable/rury prowadzone po słupie równolegle.

Do kabli energetycznych prowadzonych na słupach wirowanych najbardziej popularne są izolacyjne uchwyty kablowe U103T, U203T bez stopki metalowej, mocowane do słupa jedną taśmą stalową. Pozostałe uchwyty tego typu są wyposażone w stopkę metalową, powodującą zwiększenie dystansu kabla/rury od żerdzi betonowej, montowaną za pomocą jednej lub dwu taśm stalowych.

Odmienną konstrukcję posiadają uchwyty dystansowe SO-79.5 i SO-79.6 marki Ensto lub ich tańsze zamienniki. Są to uchwyty na ogół stosowane na liniach napowietrznych niskiego napięcia do mocowania do żerdzi wirowanych izolowanych przewodów ASXSn, ale możliwe jest także ich użycie do mocowania innych kabli energetycznych lub rur o średnicach do 45mm. Uchwyt na kabel SO-79.6 składa się z dystansu, osłony izolacyjnej z tworzywa, obejmy metalowej, zapinki oraz odcinka nierdzewnej taśmy stalowej do mocowania na jedną żerdź wirowaną. Uchwyt do kabli SO-79.5 nie posiada taśmy i zapinki stalowej.

Uchwyty do rur i kabli energetycznych na ściany i konstrukcje

W ofercie producentów uchwytów kablowych, wśród których liderem jest firma Alpar Kozienice, znajdują się także wersje uchwytów izolacyjnych U1 i U2 do montażu przewodów, kabli i rur na ściany lub inne konstrukcje budowlane. Są oznaczane jako uchwyty U100 do średnic 25-46mm i U200 do średnic 46-75mm. Wersje podstawowe uchwytów kablowych U100 i U200 są przystosowane do bezpośredniego mocowania do podłoża za pomocą 2 kołków rozporowych, np. fi 12 z łbem na klucz płaski albo 2 śrub M10. Dostępne są także odmiany uchwytów przyściennych z podstawkami metalowymi pojedyńcze U100P i U200P oraz uchwyt kablowy potrójny U1033 i poczwórny U1044.

Uchwyty do kabli i rur