kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Uchwyty kablowe ASXSN - opis

Izolowane linie napowietrzne niskiego napięcia stosowane są głównie na terenach wiejskich i peryferyjnych dzielnicach miast. Buduje się je z wykorzystaniem przewodów izolowanych ASXSn rozwieszanych na żerdziach betonowych za pośrednictwem w pełni izolowanego przed dotykiem bezpośrednim osprzętu energetycznego, co zapewnia bezpieczeństwo osobom postronnym i zwiększa odporność linii na potencjalne uszkodzenia. Głównymi elementami systemu linii napowietrznych ASXSn są kablowe uchwyty dystansowe, końcowe, przelotowe i narożne podwieszane na słupach za pośrednictwem haków śrubowych lub mocowanych na taśmy i obejmy. Liderami na naszym rynku uchwytów kablowych do izolowanych linii niskiego napięcia są firmy: Ensto i Alpar.

Uchwyt dystansowy

Uchwyty dystansowe służą do mocowania kabla bądź rury osłonowej do słupa w przypadku zejścia kabla ze szczytu słupa do ziemi, rozdzielnicy, transformatora lub rozłącznika bezpiecznikowego. Do prowadzenia po słupach przewodów izolowanych ASXSn najczęściej stosowane są uchwyty dystansowe SO79.6 lub SO79.5 firmy Ensto lub ich bezpośrednie zamienniki innych producentów. Uchwyty dystansowe SO79 dedykowane są do okrągłych słupów wirowanych lub drewnianych, do których są mocowane za pomocą taśm stalowych 20mm. Wersja SO79.6 ma odpowiedni odcinek taśmy i zapinkę w komplecie, wersja SO79.5 jest bez taśmy. Do rodziny produktowej uchwytów dystansowych należy także zaliczyć izolacyjne uchwyty kablowe serii U100 oraz U200 firmy Alpar, wykonane z poliamidu odpornego na UV. Uchwyty serii U100 są przystosowane do montażu kabli i rur o średnicach zewnętrznych 25-46mm, serii U200 – do średnic 45-75mm. Uchwyty dystansowe U100 i U200 mogą być wykonane jako pojedyncze, podwójne lub potrójne, do prowadzenia po słupie odpowiednio jednego, dwu albo trzech kabli równolegle. Występują w wersjach montażu na taśmy stalowe do słupów okrągłych, ze śrubami i poprzeczkami do żelbetonowych słupów prostokątnych typu ŻN, w wersji z odsadzeniem i bez oraz do montażu na ścianę, za pomocą kołków rozporowych. W ofercie firmy Alpar znajdują się także odpowiadające im sposobami montażu uchwyty do rur osłonowych większych średnic (50, 75, 110, 160mm), wykonane w całości ze stali ocynkowanej.

Uchwyty końcowy, odciągowy

Uchwyty końcowe, zwane także krańcowymi lub odciągowymi, służą do mocowania przewodów ASXSn do ścian i słupów na przyłączach do budynków oraz na końcach linii i niektórych słupach narożnych za pośrednictwem haków śrubowych, na taśmę lub z obejmami. Występują w wersjach na 4 przewody, rzadziej na 2. Mają zwykle zastosowanie do kilku przekrojów, np. 16–35mm2, 25-70mm2 lub 70-120mm2.

Uchwyty przelotowy

Uchwyty przelotowe służą do podwieszania przewodów ASXSN na słupach przelotowych, tj. słupach w środku linii energetycznej, na których nie występują żadne naprężenia linii, ani boczne, ani wzdłużne. Przewody napowietrzne na słupach przelotowych zwisają swobodnie. Uchwyty przelotowe występują zwykle w uniwersalnych wykonaniach regulowanych, do zastosowania na każdy przewód napowietrzny o dowolnej liczbie żył (2, 4, 4+1, 4+2) oraz na wszystkie dostępne przekroje żył, od 16 do 120mm2. Tylko część uchwytów przelotowych firmy Alpar jest dedykowana do konkretnych zakresów przekrojów: 2x16, 4x16-25, 4x25-35, 4x50-70, 4x70-95.

Uchwyt narożny

Do podwieszania przewodów ASXSN na słupach narożnych, tj. na których linia skręca pod kątem, stosowane są uchwyty narożne lub przelotowo-narożne. Konstrukcyjnie są podobne do przelotowych, ale mają dużo mocniejszą konstrukcję, ponieważ muszą wytrzymać dodatkowe naprężenia boczne. Większość jest w regulowanych wykonaniach uniwersalnych na wszystkie liczby żył oraz wszystkie przekroje przewodów izolowanych od 16 do 120mm2. Jedynie część uchwytów narożnych firmy Alpar jest przeznaczona do węższych zakresów przekrojów: 4x16-25, 4x25-35, 4x50-70, 4x70-95.

Uchwyty kablowe ASXSN