kategorie
Filtrowanie
Długość
Do montażu natynkowego
Do montażu podtynkowego
Kolor
Maksymalna moc wyjściowa
Maksymalna strata mocy
Materiał obudowy
Moc znamionowa
Możliwość ściemniania
Napięcie pierwotne
Napięcie wtórne
Napięcie wtórne 1
Napięcie zasilania
Ochrona przeciwzwarciowa
Ochrona termiczna
Okres gwarancji
Prąd strony wtórnej 1
Przełącznik włącz/wyłącz
Rodzaj połączenia strony pierwotnej
Rodzaj połączenia strony wtórnej
Rodzaj transformatora
Seria
Szerokość
Szerokość wyrażona liczbą modułów
Wersja modułowa
Wysokość (mm)
Źródło światła
Cena

Transformatory 12V AC

Transformatory oświetleniowe, znane także jako transformatory halogenowe są dedykowane do zasilania halogenowych źródeł światła 12V AC, ale można je stosować także do innych odbiorników przystosowanych do prądu przemiennego 12V AC.

Przez użytkowników poszukiwany jest często transformator 12V LED, co może prowadzić do nieporozumień, dlatego trzeba wyraźnie rozgraniczyć pojęcia: transformator i zasilacz.

Transformatory obniżają napięcie sieciowe 230V do 12V, ale jest to nadal prąd przemienny i są przeznaczone do „starych” źródeł halogenowych opartych na technologii żarowej. Mogą być również stosowane także do części ledowych zamienników żarówek, jeśli producent przystosował je do zasilania zarówno prądem stałym jak i przemiennym. Na opakowaniu takiego LED lub w jego specyfikacji technicznej może to być opisane jako napięcie znamionowe 12V AC/DC.

Natomiast zasilacze LED nie tylko obniżają napięcie sieciowego prądu przemiennego 230V, ale także przetwarzają go na prąd stały 12V DC, z wyznaczonymi biegunami „+” i „-„. Zasilacze są przeznaczone do wielu różnych odbiorników LED przystosowanych do napięcia prądu stałego 12V DC, jak np. taśmy LED. Mogą być również stosowane do ledowych zamienników żarówek halogenowych na napięcia 12V AC/DC.

Toroidalny transformator halogenowy 12V AC

Indukcyjne transformatory halogenowe 12V przeznaczone do zasilania niskonapięciowych obwodów oświetleniowych prądu zmiennego, najczęściej obwodów sufitowych oczek halogenowych lub ich zamienników LED przystosowanych do napięcia 12V AC/DC.

W najprostszej postaci transformatory toroidalne 12V mają kształt kręgu ze stali ferromagnetycznej z nawiniętymi uzwojeniami: pierwotnym i wtórnym. Bardziej zaawansowane wersje mają dodatkowo zabezpieczenia przeciążeniowe i zwarciowe. Wadą transformatorów toroidalnych jest indukowanie wyższych napięć, jeśli nie są odpowiednio obciążone, np. na skutek zużycia kilku z podłączonych źródeł światła. Wzrost napięcia do 12,5V spowoduje skrócenie żywotności pozostałych źródeł nawet o 50%. Dlatego transformator do halogenów jest w rzeczywistości wykonywany na napięcie znamionowe 11,5V. Wówczas żarówki emitują wystarczająco wysoki strumień świetlny i zachowują trwałość, ponieważ napięcie 12V nie jest przekraczane, nawet jeśli transformator byłby obciążony w zakresie od ok. 40 do 100% swojej mocy znamionowej. Transformatory toroidalne mogą współpracować ze ściemniaczami oświetlenia do odbiorników indukcyjnych lub uniwersalnymi.

W naszej ofercie mogą to być transformatory marki Breve dostępne w zakresie mocy od 50 do 300VA.

Elektroniczny transformator halogenowy 12V AC

O wiele bardziej uniwersalne są transformatory elektroniczne, w których zastosowany jest transformator ferromagnetyczny o bardzo małych gabarytach, uzupełniony o układy elektroniczne wytwarzające prąd przemienny wysokiej częstotliwości. Dzięki temu elektroniczny transformator halogenowy ma mniejszą masę i gabaryty pozwalające na wsunięcie go w przestrzenie sufitowe przez otwór oczka halogenowego o średnicy 60-80mm. Jeszcze ważniejszy jest mały wpływ wielkości prądu wtórnego na wysokość napięcia wtórnego, kluczowego dla jasności i trwałości źródeł światła. Transformatory elektroniczne mają możliwość zasilania bardzo małego obciążenia od 0W lub długotrwałego pozostawania w stanie załączonym bez obciążenia. Zawsze są wyposażone w zabezpieczenia zwarciowe, przeciążeniowe, termiczne. Większość elektronicznych transformatorów halogenowych może współpracować ze ściemniaczami oświetlenia do odbiorników pojemnościowych lub inteligentnymi ściemniaczami uniwersalnymi.

W naszej ofercie będą to transformatory elektroniczne ETZ marki Zamel dostępne w zakresie mocy od 50 do 250W.

Modułowe transformatory 12V AC

W ograniczonym zak