kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent
rozwiń/zwiń

Szyny aluminiowe i miedziane

Szyny wykonane z aluminium lub miedzi to elementy niezbędne do prawidłowego rozplanowania rozbudowanych instalacji elektrycznych. Ze względu na swoje właściwości bardzo często są one wykorzystywane w zakładach przemysłowych, gdzie konieczne jest uzyskanie określonych parametrów technicznych całego układu. Szyny umożliwiają doprowadzenie prądu do wszystkich urządzeń odbiorczych. Mogą oczywiście być wykorzystywane również w przypadku instalacji domowych, co zwiększa ich funkcjonalność i podkreśla uniwersalność konstrukcji.

W sklepie Asaj.pl oferujemy sprawdzone szyny aluminiowe pojedyncze i szyny aluminiowe podwójne. Każdą z nich oferuje sprawdzony i zaufany producent profili aluminiowych, który cieszy się dobrą opinią i uznaniem. Stawiamy na nowoczesne i trwałe rozwiązania, proponujemy produkty sprawdzone i rekomendowane na rynku.

Jak działa szyna zbiorcza?

Oferowane przez nas szyny zbiorcze to niezwykle istotny osprzęt elektryczny. Szyna montażowa aluminiowa lub szyna montażowa miedziana gwarantuje odpowiedni rozdział energii oraz pełni rolę organizacyjną. Dzięki jej wykorzystaniu możliwe jest odpowiednie rozmieszczenie aparatów modułowych, do których należą na przykład rozłączniki bezpiecznikowe. Zastosowanie takich elementów ułatwia uporządkowanie układu rozdzielnicy niskiego napięcia czy też szafy sterowniczej. Tym samym też szyna zastosowana na ograniczonej przestrzeni może przyczynić się do zaoszczędzenia miejsca.

Szyna przyjąć może różne formy: belki, klasycznych prowadnic czy też tak zwanych magistrali. Ze względu na przewodnictwo prądu takie elementy produkowane są właśnie z miedzi lub aluminium, zdarzają się także modele mieszane, w których aluminiowy rdzeń pokrywany jest otuliną miedzianą. Do montażu poszczególnych aparatów nie stosuje się odrębnych elementów łączeniowych – do tego służą specjalne uchwyty.

Profile aluminiowe

Szyny aluminiowe i profile miedziane to do tej pory popularne rozwiązanie w elektryce. Tak, jak w przypadku właściwie wszystkich wyrobów osprzętowych, szyny wykonane z tego metalu mają swoje wady i zalety.

Plusem szyny aluminiowej jest z pewnością jej niewielka waga – niemal dwukrotnie mniejsza, niż w przypadku miedzi (jeśli oczywiście mówimy o elementach tej samej wielkości i przekroju). Jednocześnie surowiec, z którego produkowany jest ten wariant, jest znacznie tańszy, co siłą rzeczy przekłada się na cenę ostatecznego wyrobu, jakim jest szyna. Wykonana z aluminium charakteryzuje się także nieco elastyczniejszymi możliwościami podłączenia do niej poszczególnych elementów instalacji elektrycznej. Również przewodnictwo prądu dostępnych obecnie w sprzedaży szyn jest porównywalne do tych produkowanych z miedzi.

Wśród wad szyn aluminiowych wymienia się natomiast mniejszą odporność na korodowanie. Aluminium to metal dość miękki, co po latach od montażu może prowadzić do jego odgniatania się w miejscach łączenia.

Szyny miedziane

Dużym zainteresowaniem wśród naszych klientów cieszą się płaskowniki aluminiowe i szyny miedziane. Te drugie doceniane za wysoki poziom przewodnictwa prądu są wyraźnie droższe niż modele z aluminium, jednak zachowują większą trwałość, w tym na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne (miedź nie jest tak plastyczna, jak aluminium). Osprzęt tej kategorii może być wykonany z czystego surowca lub zostać poddany ocynkowaniu.

Według niektórych danych miedziane szyny są w stanie przenosić nawet do 20 – 25% prądu więcej niż analogicznie w tych samych warunkach elementy aluminiowe. Są do tego odporniejsze na zmiany temperatury, która w przypadku ewentualnych zwarć może znacznie się podnosić.

W naszym asortymencie dostępne są szyny zarówno z miedzi, jak i z aluminium. Oferujemy warianty standardowe, perforowane czy z nakrętkami. Wybór określonego wyrobu uzależniony jest tak od projektu całej instalacji elektrycznej, jak i wymaganej wytrzymałości szyn na poszczególne obciążenia, w tym cieplne.

O ochronę szyn zbiorczych można zadbać poprzez montaż urządzeń osłaniających przed zwarciem w obrębie szyny. Ich działanie jest stosunkowo proste – w przypadku wykrycia obciążenia, moduł wyłącza z dalszego użytku odcinek szyny. Ogromną zaletą takiego rozwiązania technologicznego jest błyskawiczny czas reakcji, co może uchronić całą instalację przed znacznymi uszkodzeniami. Z tego względu ta metoda zabezpieczania szyn miedzianych lub szyn aluminiowych jest chętnie stosowana w przemyśle.

W ofercie Asaj.pl dostępne są modele wykonane z wysokiej jakości materiałów, w różnych kolorach i formach (tj. dwutorowe, minimalistyczne). Nasze szyny i profile są funkcjonalne i estetyczne, przez co nie wpływają negatywnie na aranżowane pomieszczenia i wnętrza.

zwiń

Szyny aluminiowe i miedziane (płaskowniki)