kategorie
Filtrowanie
Efektywność energetyczna
Cena
Producent

Jak działa oświetlenie LED

Oświetlenie LED to obecnie wiodąca, najbardziej popularna i ekonomiczna technologia w technice oświetleniowej do zastosowań domowych i profesjonalnych. Dostępne jest w postaci tzw. retrofitów czyli ledowych zamienników tradycyjnych źródeł światła: żarówek tradycyjnych i halogenowych, świetlówek liniowych i kompaktowych i lamp wyładowczych dużych mocy. Jednak rosnący w udział rynku mają i być może stanowią przyszłość oprawy oświetleniowe (potocznie lampy) zintegrowane z wbudowanymi na stałe diodami LED. Skąd się bierze ta energooszczędność i idąca za tym popularność oświetlenia LED?

Jednym ze źródeł energooszczędności diód LED jest bardzo wydajne zjawisko elektroluminescencji półprzewodników powodujące wytwarzania stosunkowo dużej ilości światła przy minimalnej produkcji ciepła.

Istotnym źródłem energooszczędności rozwiązań opartych na diodach jest też fakt, że są to źródła jednokierunkowe. To, że światło może być wysyłane tylko w pożądanym kierunku i nie musi być ze stratą odbijane odbłyśnikami, jak przy tradycyjnych źródłach światła, pozwala na zastosowanie diód o mniejszej mocy i strumieniu światła.

Kolejne do 30% energii można zaoszczędzić na sterowaniu oświetleniem: częstszym wyłączaniu, sterowaniu czujnikami ruchu i ściemnianiu. Źródła i oprawy ledowe, w przeciwieństwie do starszych technologii są bardziej odporne na częste załączanie/wyłączanie, a ich ściemnianie jest dużo łatwiejsze i przynosi większe oszczędności w zużyciu energii.

Tuba LED

Wymiana tradycyjnych świetlówek na tuby LED w istniejących oprawach oświetleniowych to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów modernizacji oświetlenia, który może przynieść od 40 do 65% oszczędności energii, w zależności od wybranego producenta i rozwiązania.

Świetlówka LED, zwana inaczej rurą LED lub tubą LED jest bezpośrednim zamiennikiem świetlówki fluoroscencyjnej w istniejących oprawach oświetleniowych. Dostępne są także nowe, specjalnie przygotowane pod tuby LED wersje tych samych opraw oświetleniowych, niewyposażone w stateczniki do świetlówek. W największym wyborze dostępne są tuby LED z bańką T8 (fi 26mm) i o typowych długościach 60, 120 i 150cm, będące zamiennikami najbardziej popularnych świetlówek odpowiednio 18, 36 i 58W. Niemal każdy producent oświetlenia ma je dostępne z 3 barwami światła: ciepłej 3000, neutralnej 4000 i zimnej 6000-6500K. Świetlówki T8 o innych długościach oraz cieńsze tuby LED z bańką T5 (fi 16mm), bywają dostępne w bardziej ograniczonym wyborze.

Każda tuba LED jest autonomicznym urządzeniem oświetleniowym, wyposażonym we własny zasilacz, przystosowanym do bezpośredniego podłączenia do napięcia sieciowego 230V AC. Świetlówka LED w standardzie wiodącym jest przystosowana do zasilania jednostronnego (oba bieguny L i N na jednym końcu tuby, drugi koniec niepodłączony). Zdarzają się jeszcze na rynku świetlówki do zasilania dwustronnego (biegun L na jednym końcu tuby, N na drugim), ale ten standard jest raczej w odwrocie.

W oprawach świetlówkowych pozbawionych statecznika (fabrycznie lub przez instalatora), w których można tuby LED podłączyć bezpośrednio do napięcia sieciowego, możliwe jest zastosowanie większości dostępnych na rynku świetlówek LED, w tym wszystkich ekonomicznych (czytaj tanich).

W starszych oprawach z elektromagnetycznymi statecznikami indukcyjnymi i zapłonnikami można zastosować świetlówki LED dostarczane przez producentów razem ze specjalnym bezpiecznikiem-zapłonnikiem LED. Niepotrzebne są żadne przeróbki instalacyjne, tylko świetlówkę fluorescencyjną zastępuje się tubą LED, a zapłonnik świetlówki - zapłonnikiem LED. Świetlówka LED z takim zapłonnikiem w komplecie występuje np. w markach Philips (z dopiskiem EM&Mains), Piła i Lumax. Zapłonnik LED, np. Philips EMP, można także dokupić osobno do świetlówek LED tańszych marek.

W nowszych oprawach świetlówkowych z elektronicznymi statecznikami wysokiej częstotliwości (EVG, HF) można zastosować świetlówki LED, ale tylko kompatybilne z danym typem statecznika. Takie tuby LED są dostępne w Philips (z dopiskiem HF), ale mogą nie współpracować z wieloma statecznikami, zwłaszcza w oprawach tanich marek. Zawsze można odłączyć statecznik elektroniczny i podłączyć zasilanie wprost pod oprawki świetlówek - wówczas można zastosować niemal każdą świetlówkę LED.

Najbardziej uniwersalne pod względem zasilania są świetlówki LED CorePro T8 Universal firmy Philips przystosowane zarówno do bezpośredniego podłączenia pod napięcie 230V, jak i przez stateczniki indukcyjne bądź elektroniczne.

Świetlówki LED