kategorie
Filtrowanie
Prąd znamionowy
Rodzaj materiału
Cena
Producent
rozwiń/zwiń

Stacje ładowania samochodów elektrycznych

Po krajowych drogach jeździ coraz więcej samochodów elektrycznych, które są bezpieczne dla środowiska, wygodne i ekonomiczne. Problemem okazuje się jednak za mało rozbudowana infrastruktura zasilająca. W naszym asortymencie znajdziesz kompleksowe wyposażenie – tj. stacje ładowania samochodów elektrycznych, czy też inaczej mówiąc ładowarki samochodów elektrycznych.

Ładowarki samochodów elektrycznych – jak to działa?

Zasadniczo rozróżnić można dwa główne typy stacji ładowania aut elektrycznych – domowe i publiczne, czyli takie, które można spotkać w wybranych punktach w wielu już miastach w Polsce. Ładowarki EV (Electric Vehicle) użytkowane w domu również można podzielić na dwa rodzaje, czyli montowane na stałe lub też przenośne (mobilne).

Domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, które montowane są w budynku w sposób stały, mogą posłużyć również w niewielkiej firmie, gdy zechcesz zapewnić swoim pracownikom wygodny dostęp do zasilania ich ekologicznych aut. Nie zajmują wiele miejsca, a po założeniu na ścianie parkingu podziemnego czy też po prostu budynku firmy są dobrze widoczne i dostępne. Stacje umożliwiające ładowanie auta elektrycznego są też montowane na specjalnych wysięgnikach, co pozwala na ustawianie ich również na otwartych, zewnętrznych parkingach.

Ładowarki samochodów elektrycznych mogą wykorzystywać prąd stały (DC) lub zmienny (AC) . Te pierwsze są uważane za szybsze i mogą pracować przy napięciu w granicach nawet do 500 A. Moc ładowania stacji DC osiąga w Polsce maksymalnie 150 kW – póki co popularne są modele o niższych parametrach.

Ładowarki samochodów elektrycznych AC nie działają tak błyskawicznie, jak te wykorzystujące prąd stały. Stąd ładowanie samochodów elektrycznych takimi wariantami może trwać nawet dwukrotnie dłużej. Przy zastosowaniu wszystkich dostępnych modułów zabezpieczających, ładowarka AC generuje napięcie od 16 do 32 A i pracuje z mocą do około 22 kW. Zaletą takich stacji jest jednak ich stabilność – to doskonałe rozwiązanie technologiczne do użytku domowego. Są tańsze, a do tego nie obciążają ogólnie sieci energetycznej. Nie można powiedzieć tego o stacjach DC, które potrzebują mocnej i stabilnie zabezpieczonej sieci.

Korzystając z dostępnych publicznie stacji, na przykład hotelowych, pamiętaj o konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty – o takie kwestie warto zatem pytać jeszcze w trakcie dokonywania rezerwacji noclegu.

Domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych - którą wybrać?

Ponieważ w Polsce stacje ładujące dla aut elektrycznych ciągle jeszcze stanowią pewnego rodzaju nowość, wielu świeżo upieczonych kierowców takich samochodów nie zawsze wie, na jakie cechy ładowarki zwrócić szczególną uwagę. Najważniejszą kwestią z punktu widzenia właściciela pojazdu zawsze powinna być moc wybranej stacji ładowania.

Jeżeli chcesz skorzystać z publicznej ładowarki lub planujesz zakup własnej stacji do domu lub firmy, unikaj modeli o mocy do 3,7 kW. Formalnie nie są to nawet ładowarki samochodowe, omijaj je więc szerokim łukiem! Dopiero ładowarki z określoną mocą powyżej tej wartości można traktować jako odpowiednie (i wydajne).

Ofererowane przez nas stacje ładowania aut elektrycznych i hybrydowych to urządzenia certyfikowane, dokładnie przebadane przez producentów i bezpieczne w trakcie użytkowania. Kupowanie tego rodzaju sprzętu od przypadkowych sprzedawców czy też w sklepach (internetowych i stacjonarnych), które nie wzbudzają Twojego zaufania może zakończyć się wielkim rozczarowaniem. U nas otrzymasz nie tylko wybrany model ładowarki EV, ale też uzyskasz niezbędne informacje techniczne i odpowiedzi na wszystkie pytania odnoszące się do wyposażenia.

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych - zalety

Poza stałymi stacjami ładowania aut elektrycznych na rynku dostępne są również mobilne ładowarki EV. Mają one, zwłaszcza w Polsce, sporo zalet! Infrastruktura zasilania pojazdów jest w kraju nadal niewystarczająca. Możliwość wygodnego i pełnego naładowania akumulatorów w praktycznie dowolnym miejscu staje się zatem wygodną opcją. Takie rozwiązanie polecamy szczególnie kierowców, którzy pokonują sporo kilometrów „na trasie”. Jeśli pracujesz jako sprzedawca, jeździsz często i daleko, ładowarkę do swojego lub firmowego auta elektrycznego możesz mieć zawsze przy sobie.

Ładowarki przenośne nie zajmują dużo miejsca – najnowsze modele są wielkości smartfona i wystarczy podłączyć je do zwykłej, domowej instalacji elektrycznej. Oczywiście długość ładowania pojazdu za ich pomocą będzie znacznie dłuższa niż w przypadku stacji ładujących, jednak w momencie utraty zasilania gdzieś na drugim końcu kraju stają się prawdziwym wybawieniem.

zwiń