kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Rury osłonowe

Osłonowe rury karbowane do kabli ziemnych wykonane są z podwójną ścianką z polietylenu wysokiej gęstości. Stosowane są przy układaniu kabli w ziemi w wykopach otwartych, najczęściej do budowy przepustów kablowych pod ulicami oraz układania tras kablowych na terenach zabudowanych. Rury karbowane stanowią bardzo wytrzymałą dodatkową ochronę kabla przed naciskiem i uszkodzeniami mechanicznymi, a w niektórych zastosowaniach umożliwiają wymianę kabli bez odkrywania wykopu. Rury osłonowe tego typu występują w dwu podstawowych wersjach: zwijanej i sztywnej, o typowych średnicach zewnętrznych 40, 50, 75, 110 i 160mm, w kolorach: niebieskim - do kabli niskiego napięcia 230/400V oraz czerwonym - do kabli średniego napięcia np. 15kV. Jednostką wyceny i sprzedaży jest 1mb.

Najbardziej popularne, stosowane nawet na prywatnych posesjach, są niebieskie rury osłonowe od zewnątrz głęboko karbowane, wewnątrz lekko karbowane, zwijane w kręgi o długości 25m, 50m lub nawet 100m, ze złączką kielichową. W wiodącej marce Arot rura karbowana tego typu oznaczana jest jako DVR. Jej tańszymi odpowiednikami są rury Kopoflex KF marki Kopos lub RODK marki TT Plast.

W miejscach o większych obciążeniach stosowane są rury osłonowe od zewnątrz głęboko karbowane, wewnątrz gładkie, proste o długości 6m, ze złączką kielichową. Firma Arot oznacza je jako DVK. Jej tańsze zamienniki to rury Kopodur KD marki Kopos oraz RODO marki TT Plast.

 

Rury instalacyjne

Karbowane rury instalacyjne zwane potocznie rurami peszla lub Peschla stosowane są do podtynkowego prowadzenia kabli i przewodów w pomieszczeniach typu biurowego lub mieszkalnego. Oferowane są w średnicach wewnętrznych/zewnętrznych od 9/14mm do 43/50mm. Jednostką wyceny i sprzedaży jest 1mb, ale konfekcjonowane są w kręgach po 25, 50, rzadziej 100m. W zależności od przeznaczenia mogą być wykonane z różnych tworzyw sztucznych: polipropylenu, PCV, polietylenu lub nierozprzestrzeniających płomienia tworzyw bezhalogenowych.

Rura karbowana z polipropylenu ze względu na stosunkowo małą wytrzymałość mechaniczną stosowana jest głównie do osłony przewodów w ścianach. Niegdyś, gdy instalacje mieszkaniowe były wykonywane przewodami DY w osłonie rur karbowanych, to właśnie rura z polipropylenu była najczęściej stosowana. Dziś tą pracochłonną metodą wykonuje się instalacje tylko dla najbardziej wymagających klientów. Spotyka się stosowanie rur PP do prowadzenia przewodów w wylewkach betonowych, ale mają do tego zbyt małą wytrzymałość, łatwo mogą ulec zgnieceniu zanim zostaną zalane betonem. Wersja elektroinstalacyjna jest bezbarwna, a na zamówienie dostępne są także jej wersje niebieska i czerwona do osłony rur wodnych w instalacjach hydraulicznych.

Rura karbowana z PCV nierozprzestrzeniającego płomienia jest przeznaczona do podtynkowego prowadzenia kabli i przewodów w pomieszczeniach typu biurowego lub mieszkalnego. Ze względu na wysoką wytrzymałość mechaniczną 320N lub 750N rury karbowane z PCV można stosować zarówno do osłony przewodów w posadzkach, pod tynkiem oraz w sufitach i ścianach kartonowo-gipsowych. Dla instalatorów nieużywających sprężyn do wciągania przewodów dostępne są wersje rur z tzw. pilotem, czyli nawleczone na całej długości cienkim drutem stalowym do wciągania przewodów.

Rura karbowana z polietylenu wysokiej gęstości HDPE jest dedykowana do prowadzenia kabli i przewodów na zewnątrz budynków. Posiada wysoką odporność na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne oraz substancje korozyjne, ale jest palna w kontakcie z otwartym ogniem.

Rura karbowana z tworzywa bezhalogenowego, nierozprzestrzeniającego płomienia jest przeznaczona do prowadzenia kabli i przewodów w pomieszczeniach typu przemysłowego, biurowego lub mieszkalnego o szczególnych wymaganiach przeciwpożarowych (budynki użyteczności publicznej, budynki o konstrukcji drewnianej, strychy, poddasza). Spełnia wymogi norm dotyczących ilości toksycznych i korozyjnych związków chemicznych wydzielanych podczas spalania.

Rury karbowane – instalacyjne