kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Rozgałęziacze

Rozgałęziacz, inaczej rozgałęźnik a potocznie złodziejka elektryczna lub trójnik elektryczny to produkt elektroinstalacyjny umożliwiający jednoczesne podłączenie do jednego gniazda sieciowego od 2 do 5 odbiorników elektrycznych (w zależności od wersji). Jest wyposażony we wtyczkę do gniazda sieciowego oraz od 2 do 5 gniazd wyjściowych. Typowy rozgałęźnik do kontaktu jest wykonany w stopniu ochrony (szczelności) IP20, z przeznaczeniem do użytku w pomieszczeniach suchych i czystych typu biurowego i mieszkalnego. Tego rodzaju rozgałęziacze dostępne są np. w ofercie firm: Plastrol, Abex, Schneider Electric. Do zastosowań w pomieszczeniach technicznych i na zewnątrz budynków bardziej bezpieczne będą bryzgoszczelne rozgałęziacze IP44 lub IP54, np. R-X3/44S i R-X3/54 Extrem firmy Plastrol.

Rodzaje rozgałęziaczy

Rozgałęźniki z gniazdami wyjściowymi na wtyczki płaskie typu Euro są przeznaczone dla małych odbiorników wykonanych w II klasie izolacji tj. nie wymagających uziemienia jak miksery, lampki biurkowe, radioodbiorniki, ładowarki telefonów itp. Można do nich podłączyć urządzenia o łącznej mocy nie przekraczającej 575W (2,5A). Przykładem takiego rozgałęźnika elektrycznego jest model R-1 firmy Plastrol.

Rozgałęźniki z gniazdami wyjściowymi na wtyczki okrągłe typu E bez uziemienia także są przeznaczone dla odbiorników wykonanych w II klasie izolacji tj. nie wymagających uziemienia. Należy wystrzegać się podłączania za ich pośrednictwem urządzeń w I klasie izolacji jak lodówki, kuchenki mikrofalowe, pralki, piekarniki itp. ponieważ nie zapewni to ochrony przed skutkami porażenia prądem. Można do nich podłączyć urządzenia o łącznej mocy nie przekraczającej 3680W (16A). Przykładem takich rozgałęźników są modele R-260, R-20, R-30, R-40, R-462 firmy Plastrol.

Rozgałęźniki z gniazdami wyjściowymi na wtyczki okrągłe z uziemieniem typu francuskiego E lub niemieckiego Schuko typu F są przeznaczone dla odbiorników wykonanych w I klasie izolacji tj. wymagających podłączenia obudowy do uziemienia jak: pralki, piekarniki, lodówki, kuchenki mikrofalowe, komputery stacjonarne itp. Można do nich podłączyć urządzenia o łącznej mocy nie przekraczającej 3680W (16A). Przykładem takich rozgałęźników są modele R-270, R-21, R-31, R-41, R-472 firmy Plastrol.

Ciekawym rozwiązaniem są rozgałęźniki (trójniki elektryczne) z wyłącznikiem, umożliwiające odłączenie odbiorników od napięcia sieciowego bez wyjmowania wtyczek. Przykładem takiego rozwiązania są rozgałęziacze R-270 WS z (2 gniazda z uziemieniem E) oraz R-12 WS (1 gniazdo z uziemieniem E + 2 gniazda płaskie Euro).

Rozgałęziacze