kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Rozdzielnice elektryczne zewnętrzne - skrzynki elektryczne i obudowy

Rozdzielnice modułowe

Rozdzielnicami modułowymi nazywa się wykonane z tworzywa lub metalu skrzynki elektryczne, wyposażone w szynę DIN, przystosowane do montażu aparatury zabezpieczającej i sterującej o znormalizowanej budowie modułowej. Jest to obecnie wiodący rodzaj rozdzielni elektrycznych, znajdujący zastosowanie począwszy od małych mieszkań, aż po duże obiekty typu szpitale, centra handlowe czy obiekty przemysłowe.

Pojemność rozdzielnic modułowych określa się zwykle, podając liczbę rzędów oraz liczbę modułów w rzędzie lub ogółem w rozdzielnicy. Na przykład wielkość skrzynki rozdzielczej elektrycznej na dwa rzędy aparatury po 12 modułów może być opisana jako 2x12, a u niektórych producentów jako 2/24. Z gotowych rozwiązań dostępne są rozdzielnice modułowe w wielkościach od 1x2 do 8x36 modułów. Większe można zbudować w oparciu o gotowe obudowy przemysłowe lub wykonać na specjalne zamówienie.

Ze względu na sposób montażu rozdzielnice elektryczne dzieli się na natynkowe (in. naścienne) oraz podtynkowe (in. wnękowe). Najrzadziej spotykane są r rozdzielnie elektryczne stojące, ponieważ znajdują zastosowanie tylko w bardzo rozbudowanych instalacjach.

W obudowach rozdzielnic modułowych mogą także występować rozdzielnice multimedialne, w których zamiast maskownic i szyn wbudowano płyty perforowane do montażu modemów, routerów, urządzeń instalacji antenowych, audio, IT...

Ze względu na wrażliwość aparatury elektrycznej na wilgoć i zapylenie, w pomieszczeniach magazynowych, produkcyjnych, rolniczych i na zewnątrz budynków wymagane jest stosowanie hermetycznych rozdzielni elektrycznych zewnętrznych o szczelności od IP54 do IP65. Z wyjątkiem częściowo wpuszczanej w ścianę skrzynki elektrycznej RHp firmy Elektroplast Opatówek, wszystkie rozdzielnie hermetyczne są w wersji natynkowej. Wszystkie z gotowych rozdzielnic modułowych są także wykonane z tworzywa odpornego na korozję i niektóre czynniki chemiczne. Osoby poszukujące tańszych rozwiązań do wnętrz powinny rozważyć zakup ekonomicznych rozdzielnic RH firmy Elektroplast Opatówek lub Plus RN firmy Elektroplast Nasielsk. Dla osób przywiązujących większą wagę do jakości oraz planujących montaż na zewnątrz bardziej odpowiednie będą odporne na promieniowanie UV rozdzielnie elektryczne zewnętrzne Kaedra firmy Schneider, ECH marki Eti lub Plexo3 firmy Legrand.

Rozdzielnice budowlane natynkowe

Typowa mała rozdzielnia skrzynka elektryczna budowlana lub inaczej rozdzielnia budowlana jest zbudowana z obudowy izolacyjnej, wyposażonej w 3-fazowe gniazda siłowe oraz 1-fazowe gniazda 230V. Liczba i rodzaje gniazd siłowych mogą być różne: 16A i 32A, do wtyczek 4- i 5-bolcowych. Dodatkowym wyposażeniem rozdzielnicy może być łącznik krzywkowy 0-1 lub L-0-P a także wydzielona komora z szyną DIN na kilka lub kilkanaście modułów aparatury zabezpieczającej lub sterującej. Rozdzielnice budowlane przeznaczone są głównie do zasilania przenośnych maszyn i elektronarzędzi stosowanych w warsztatach i na budowach. Mogą być zamontowane na stałe, na ścianie jako zasilająca stacja robocza lub na giętkim przewodzie, jako rozbudowana końcówka przedłużacza. Przez klientów najczęściej wybierane są skrzynki rozdzielcze elektryczne o stopniu ochrony IP44, ale występują także wykonania bardziej szczelne, do środowisk wilgotnych i silnie zapylonych. Wiodące marki w Polsce to: Polam Nakło, Elektromet Dzierżoniów i Scame.

Zestawy instalacyjne

Zestaw instalacyjny lub inaczej zestaw zasilający to mniejsza i uboższa wersja małej rozdzielnicy budowlanej. Zwykle składa się z łącznika krzywkowego 0-1 lub L-0-P i jednego 3-fazowego gniazda siłowego 16A lub 32A, w wersji na wtyczki 4- lub 5-bolcowe, umieszczonych w skrzynce elektrycznej. Gniazda 1-fazowego 230V może nie być, może być jedno lub dwa. Daje to 24 warianty wyposażenia. Przeznaczenie jest podobne, jak małych rozdzielnic budowlanych czy gniazd siłowych. Wyposażenie w łącznik krzywkowy pozwala wyłączać zasilanie lub manewrować silnikami 3-fazowymi w lewo lub prawo. Godne polecenia są zwłaszcza zestawy instalacyjne Łuk C, które mają dodatkowo możliwość zablokowania kłódką pokrętła łącznika w pozycji wyłączonej, co uniemożliwia korzystanie z gniazd osobom nieuprawnionym, np. dzieciom. Wiodący producenci w Polsce to: Elektromet Dzierżoniów (zestawy ŁUK C), Spamel (zestawy ŁK).

Rozdzielnie elektryczne

Duże rozdzielnice budowlane rzadko występują w postaci gotowej. Zwykle są prefabrykowane wg projektu, na potrzeby placu budowy. Wewnątrz odpornej na udary mechaniczne obudowy termoutwardzalnej, rzadziej metalowej umieszczone są aparaty zabezpieczające. Pod spodem lub po bokach obudowy są zamontowane mniej lub bardziej liczne tablicowe gniazda 1-fazowe i 3-fazowe w różnych wersjach. Spotyka się także rozdzielnie skrzynki elektryczne, w których gniazda wtykowe umieszczone są wewnątrz obudowy i dostępne tylko przy otwartych drzwiach. wówczas wszystkie części pod napięciem muszą być zabezpieczone przed dotykiem dodatkowymi maskownicami. Duża rozdzielnica budowlana może być przenośna, wyposażona w nóżki lub przystosowana do wkopania w grunt, w komplecie z fundamentem.

Rozdzielnice, skrzynki, obudowy