kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Modułowe rozdzielnice elektryczne - informacje

Rozdzielnicami modułowymi nazywa się wykonane z tworzywa lub metalu obudowy, wyposażone w szynę DIN, przystosowane do montażu aparatury zabezpieczającej i sterującej o znormalizowanej budowie modułowej. Jest to obecnie wiodący rodzaj rozdzielnic, znajdujący zastosowanie począwszy od małych mieszkań, aż po duże obiekty typu szpitale, centra handlowe czy obiekty przemysłowe. Rozdzielnica elektryczna może być montowana w różnych środowiskach. Do pomieszczeń czystych i suchych typu biurowego i mieszkalnego stosuje się rozdzielnice o stopniu ochrony od IP20 do IP42. W pomieszczeniach zapylonych i/lub wilgotnych znajdują zastosowanie rozdzielnice o stopniu ochrony od IP55 do IP66. Na zewnątrz budynków dodatkowo wymagana jest odporność na korozję i promieniowanie UV.

Pojemność rozdzielnic modułowych określa się zwykle, podając liczbę rzędów oraz liczbę modułów w rzędzie lub ogółem w rozdzielnicy. Na przykład wielkość rozdzielnicy na dwa rzędy aparatury po 12 modułów może być opisana jako 2x12, a u niektórych producentów jako 2/24. Z gotowych rozwiązań dostępne są rozdzielnice modułowe w wielkościach od 1x2 do 8x36 modułów. Większe można zbudować w oparciu o gotowe obudowy przemysłowe lub wykonać na specjalne zamówienie.

Ze względu na sposób montażu rozdzielnice elektryczne dzieli się na natynkowe (in. naścienne) oraz podtynkowe (in. wnękowe). Najrzadziej spotykane są rozdzielnice stojące, ponieważ znajdują zastosowanie tylko w bardzo rozbudowanych instalacjach.

W obudowach rozdzielnic modułowych mogą także występować rozdzielnice multimedialne, w których zamiast maskownic i szyn wbudowano płyty perforowane do montażu modemów, routerów, urządzeń instalacji antenowych, audio, IT...

Rozdzielnica elektryczna podtynkowa

Rozdzielnice podtynkowe to najpopularniejszy rodzaj rozdzielnic o szczelności IP30-40 stosowanych w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych, ponieważ niemal cała konstrukcja jest wbudowana w ścianę, a widoczna pozostaje tylko ramka i osadzone w niej drzwi.

Rozdzielnice elektryczne w całości wykonane z tworzywa, ze względów konstrukcyjnych wystają ze ściany nieco więcej, do 20mm, ale są bardzo tanie. Z dostępnych na rynku godne polecenia są rozdzielnice: SRP i RP Fala firmy Elektroplast Opatówek, Elegant RP firmy Elektroplast Nasielsk, wersja podtynkowa Easy9 firmy Schneider oraz nieco droższa, ale bardziej dopracowana technicznie wersja podtynkowa Practibox S firmy Legrand.

Lepiej prezentują się rozdzielnice elektryczne z drzwiami i ramkami metalowymi o grubości zwykle nie większej niż 5mm. Mają zazwyczaj bardziej dopracowane szczegóły techniczne i gamę dodatkowych akcesoriów: zamki z kluczem, uchwyty do montażu w ścianach kartonowo-gipsowych itp. Ze względu na cenę wybierane są przez klientów bardziej ceniących jakość i estetykę. Z tej oferty warto rozważyć: ERP firmy Eti Polam, MSF firmy Elektroplast Nasielsk, Volta firmy Schneider, RWN firmy Legrand, a z większych - wnękową wersję XL3S 160 firmy Legrand (od 2x24 do 8x36 modułów).

Rozdzielnica elektryczna natynkowa

Rozdzielnica natynkowa znajduje zastosowanie, gdy nie ma możliwości lub nie jest dozwolone wbudowania jej w ścianę. Do czystych i suchych pomieszczeń typu biurowego i mieszkalnego przeznaczone są rozdzielnice natynkowe o szczelności od IP30 do 42. Spośród najpopularniejszych na rynku tanich rozdzielnic wykonanych z tworzywa polecamy: SRN i RN Fala firmy Elektroplast Opatówek, Elegant RN firmy Elektroplast Nasielsk, wersja natynkowa Easy9 firmy Schneider oraz nieco droższa i bardziej dopracowana technicznie wersja natynkowa Practibox S firmy Legrand. W wersji metalowej najbardziej godne uwagi będą wersje naścienne rozdzielnic XL3S 160 firmy Legrand (od 2x24 do 8x36 modułów).

Rozdzielnica hermetyczna

Ze względu na wrażliwość aparatury elektrycznej na wilgoć i zapylenie, w pomieszczeniach magazynowych, produkcyjnych, rolniczych i na zewnątrz budynków wymagane jest stosowanie rozdzielnic hermetycznych o szczelności od IP54 do IP65. Z wyjątkiem częściowo wpuszczanej w ścianę rozdzielnicy RHp firmy Elektroplast Opatówek, wszystkie rozdzielnie hermetyczne są w wersji natynkowej. Wszystkie z gotowych rozdzielnic modułowych są także wykonane z tworzywa odpornego na korozję i niektóre czynniki chemiczne. Osoby poszukujące tańszych rozwiązań do wnętrz powinny rozważyć zakup ekonomicznych rozdzielnic RH firmy Elektroplast Opatówek lub Plus RN firmy Elektroplast Nasielsk. Dla osób przywiązujących większą wagę do jakości oraz planujących montaż na zewnątrz bardziej odpowiednie będą odporne na promieniowanie UV rozdzielnice Kaedra firmy Schneider lub RN65 firmy Legrand.