kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Puszki podtynkowe - informacje

Puszki podtynkowe stanowią istotny element instalacji elektrycznej w pomieszczeniach biurowych i mieszkalnych, w których instalacja ma być prowadzona pod tynkiem lub za płytą kartonowo-gipsową. Występują jako okrągłe, o średnicach 60mm, 70mm i 80mm oraz rzadziej w wersji prostokątnej, większych rozmiarów.

Puszki podtynkowe o średnicy 60mm

Są zdecydowanie najczęściej stosowane. Służą do montażu łączników oświetlenia, gniazd wtykowych i pozostałego osprzętu podtynkowego. Jeśli są wystarczająco głębokie lub wyposażone w dodatkową boczną kieszeń, można w nich dodatkowo połączyć przewody elektryczne i zamontować małogabarytowe urządzenia elektryczne lub elektroniczne: przekaźniki, czujniki i sterowniki. Puszki podtynkowe oferowane są w 3 podstawowych głębokościach: płytkie 40mm, głębokie 60mm oraz supergłębokie 80mm.

W wersji podstawowej są dostępne do osobnego montażu pojedyńczego osprzętu podtynkowego. Jednak najpopularniejsze są puszki do łączenia szeregowego, inaczej nazywane puszkami do zestawów, umożliwiające montaż gniazd i łączników w pionowych lub poziomych zestawach z ramkami wielokrotnymi. Mogą być fabrycznie wyposażone w zatrzaski, umożliwiające ich łączenie z kolejnymi puszkami podtynkowymi albo tylko w swojego rodzaju gniazda, a do ich połączenia trzeba dokupić dedykowane łączniki.

Osobną grupę stanowią gotowe puszki wielokrotne 2x60, 3x60, 4x60, 5x60 i 6x60. Trudniejsze jest zaplanowanie ich docelowej ilości na inwestycji budowlanej, ale są sztywniejsze i bardziej odporne na błędy w montażu.

Puszki podtynkowe o średnicy 60mm w najprostszej wersji są przeznaczone do zatynkowania w ścianach murowanych. Do pustych ścian stosuje się wersje puszek GK do montażu w płytach kartonowo-gipsowych, wyposażone w kołnierz przedni a z tyłu w zaczepy/łapki/pazurki, które zaciskają się na płycie.

Wybierając puszki podtynkowe 60mm, należy także zainteresować się, czy dana wersja jest wyposażona we wkręty do dodatkowego mocowania osprzętu podtynkowego. Wkręty są szczególnie istotne przy gniazdach wtykowych, w których mocowanie tylko na standardowe pazurki, może niewystarczająco zabezpieczać gniazda przed wyrwaniem.

Na niektórych inwestycjach mogą być wymagane niestandardowe puszki podtynkowe o szczególnych własnościach przeciwpożarowych, samogasnące lub przeciwogniowe.

Rozgałęźne puszki podtynkowe o średnicy 70 i 80mm

Okrągłe puszki podtynkowe o średnicy 70 lub 80mm wyposażone w dekielki są przeznaczone tylko do łączenia i odgałęziania przewodów instalacji elektrycznej. Niekiedy umieszcza się w nich także małogabarytowe sterowniki i odbiorniki. Montuje się je wysoko, ok. 20cm pod sufitem, poza zasięgiem użytkowników. Stopniowo wychodzą z użytku ze względów estetycznych – inwestorom nie podobają się widoczne dekielki oraz praktycznych - elektrykom wygodniej jest łączyć przewody pod osprzętem instalacyjnym w puszkach fi 60mm, zwłaszcza gdy przewody zasilające są doprowadzane z posadzki. Puszki podtynkowe o średnicy 70 i 80mm dostępne są zarówno w wersji do ścian murowanych, jak i GK z kołnierzem i zaczepami, do montażu w płytach kartonowo-gipsowych.

Rozgałęźne puszki podtynkowe kwadratowe

Zdecydowana większość puszek podtynkowych ma kształt okrągły przystosowany do montażu w otworach wyciętych otwornicami w murze lub płycie kartonowo-gipsowej, jednakże występują również puszki kwadratowe do ścian murowanych, umożliwiające łączenie przewodów i kabli w większej ilości lub o grubych przekrojach. W firmie Elektroplast Opatówek pod nazwą Pp/t Lava Line dostępne są w rozmiarach od 76x76mm do 156x400mm. Ich szczególną wersją jest puszka PZO do złącz kontrolnych stosowanych w instalacjach odgromowych. Puszka ta jest wyposażona w dekiel ze znakiem uziemienia, wykonany z tworzywa lub stali nierdzewnej oraz regulowane uchwyty umożliwiające jej montaż w ociepleniach o różnej grubości.

Puszki podtynkowe specjalnych zastosowań

W ofercie wiodących producentów dostępne są także puszki podtynkowe do szczególnych zastosowań, mniej popularne głównie z tego powodu, że ich istnienie nie jest powszechnie wiadome. Można do nich zaliczyć puszki kinkietowe, do ukrywania przewodów i urządzeń elektronicznych, które nie mieszczą się pod maskownicami kinkietów. Warte spopularyzowania są także puszki do styropianu – do montażu osprzętu podtynkowego lub oświetlenia w ociepleniach styropianowych. W domach energooszczędnych lub pasywnych mogłyby znaleźć zastosowanie wiatroszczelne puszki membranowe. Więcej innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie puszek podtynkowych można dowiedzieć się z katalogu firmy Simet, jednego z liderów polskiego rynku.

Rozdzielnice modułowe podtynkowe

Rozdzielnice modułowe podtynkowe, przez niektórych nazywane wnękowymi sprawdzają się idealnie w budownictwie mieszkaniowym jak i komercyjnym. Rozdzielnice Legrand PRACTIBOX odznaczają się estetyką wykonania oraz dbałością o każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Instalatorzy cenią je szczególnie za możliwość zamontowania listew przyłączeniowych na górze, dole, a nawet na boku rozdzielnicy pomiędzy wspornikami TH 35 sprawia, że okablowanie zainstalowanej wewnątrz aparatury jest łatwe i wygodne. Wytrzymałość mechaniczna IK 07 i 2 klasa ochronności mówią same za siebie. Warte uwagi są również rozdzielnice Legrand RWN. Ich głównym atutem jest możliwość montażu w ścianach „pełnych” jak i „pustych” oraz łączenie w zestawy dzięki dedykowanym akcesoriom. Wszystkie drzwi zarówno metalowe jak i transparentne można wyposażyć w zamek gwarantujący zabezpieczenie przed niepowołanymi osobami. ROZDZIELNICE XL³ 160 do zastosowań profesjonalnych w budynkach użyteczności publicznej. Przystosowane są do montażu DPX 125. Spełniają surowe normy odporności ogniowej do temperatury 750 °C/5s, IEC 60695-2-1. Rozdzielnice modułowe Legrand to gwarancja trwałości i niezawodności. Szybki i wygodny montaż aparatury modułowej to właśnie Legrand.Puszki do zastosowania w ścianach murowanych, oraz pustych w wersji podtynkowej. Do stosowania w budynkach mieszkalnych i przemysłowych o dopasowującej się i funkcjonalnej konstrukcji. To właśnie firma Schneider ma wiodące rozwiązanie w tym zakresie. Doskonałej jakości tworzywo sztuczne użyte do produkcji zapewnia wysoką jakość puszek podtynkowych. Nie ważne, czy ściana jest murowana, czy z karton-gipsu. Dzięki specjalnym zaczepom montażowym puszka raz zainstalowana pozostanie na miejscu na długie lata. Zapewniając Tobie spokój. Różne rozmiary i średnice pozwolą wybrać odpowiednią puszkę do każdego zastosowania. Może być łączeniowa do przewodów. Może również służyć do odsadzenia gniazdek i łączników. Puszka podtynkowa Schneider PKW6061F do gipsu i zestawu FI60 to idealny przykład wysokiej jakości za rozsądną cenę.

Puszki podtynkowe