kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Puszki instalacyjne

Puszki instalacyjne natynkowe

Są to puszki (pot. rozetki) przystosowane do montażu powierzchniowego na ścianach murowanych i drewnianych. Głównym ich przeznaczeniem jest łączenie i rozgałęzianie przewodów instalacji elektrycznych, ale nierzadko są także stosowane jako obudowy do aparatów elektrycznych i modułów elektronicznych różnego przeznaczenia. Dla puszek natynkowych, oprócz ich gabarytów i ewentualnego wyposażenia w odgałęźniki do łączenia przewodów, kluczową kwestią jest ich szczelność, definiowana przez stopień ochrony IP, który determinuje możliwość ich zastosowania w określonych warunkach środowiskowych.

Puszki do czystych i suchych pomieszczeń biurowych i mieszkalnych powinny mieć stopień ochrony minimum IP20. Oczywiście jak najbardziej jest możliwe zastosowanie puszek o szczelnościach wyższych, np. IP54 lub IP55, jakie w bardzo estetycznym wykonaniu znajdziemy w ofercie producentów Elektro-Plast Nasielsk czy Karlik.

Puszki do pomieszczeń lekko zapylonych i/lub lekko wilgotnych, jak piwnice, strychy, garaże, komórki, magazyny… powinny mieć stopień ochrony minimum IP41 – 54. Są to puszki bardzo popularne, występujące w szerokiej gamie rozmiarów. Puszki o szczelności IP44-54 mogą być stosowane na zewnątrz budynków, ale wyłącznie pod zadaszeniem.

Do pomieszczeń przemysłowych silnie zapylonych i/lub mokrych, zmywanych wodą oraz na zewnątrz budynków bez dodatkowej osłony konieczne jest zastosowanie puszek natynkowych o stopniu ochrony minimum IP55 – 65 – 67. Uzyskanie szczelności IP55 jest możliwe na dławnicach jednomembranowych. Szczelność IP65 natomiast uzyskuje się przy zastosowaniu dławnic dwumembranowych lub dokupowanych dodatkowo dławnic skręcanych typu PG lub M.

Elektryczna puszka instalacyjna do ułożenia na zewnątrz w ziemi, do stałego zanurzenia w wodzie lub do zastosowania w pomieszczeniach zmywanych myjkami ciśnieniowymi powinna mieć najwyższy stopień ochrony IP68. Takie gotowe puszki hermetyczne rzadko są dostępne ze stanu magazynowego w hurtowni elektrycznej, ale możliwe jest ich samodzielne wykonanie z puszek o niższej szczelności, nawet IP41, które po połączeniu przewodów należy zalać specjalnym żelem, żywicą lub masą wiskoelastyczną.

Puszki instalacyjne podtynkowe

Puszki osprzętowe do gniazd i łączników

Są to puszki instalacyjne podtynkowe o średnicy 60mm. W podstawowej pojedynczej wersji służą do osobnego montażu pojedynczych podtynkowych gniazd i łączników w instalacjach biurowych i mieszkaniowych. Dostępne są w wersji płytkiej 40mm i głębokiej 60mm, z wkrętami do dodatkowego przykręcania gniazd lub bez. Mogą być przystosowane do zagipsowania w ścianie murowanej lub wyposażone w pazurki do montażu w ścianach z płyt kartonowo-gipsowych. Występują w wersji zwykłej, bezhalogenowej - samogasnącej lub przeciwpożarowej.

Do montażu podtynkowych gniazd i łączników w ramkach 2-, 3-, 4-, 5- lub 6-krotnych stosuje się puszki podtynkowe z zatrzaskami umożliwiającymi ich składanie w zestawy wielokrotne. Dostępne są w wersji płytkiej 40mm, głębokiej 60mm i supergłębokiej 80mm. Mogą być dodatkowo wyposażone we wkręty do dodatkowego przykręcania gniazd. Przeznaczone są do montażu poprzez zagipsowanie w ścianie murowanej. Z pazurkami do montażu w płytach kartonowo-gipsowych są nieco inne wykonania bez zatrzasków - wymagające użycia dodatkowego łącznika. Szczególnym wykonaniem puszek do zestawów jest puszka na kable z kieszenią umożliwiającą włożenie większego zapasu przewodów lub modułu elektronicznego. Puszki instalacyjne do zestawów wykonywane są w wersji zwykłej lub bezhalogenowej - samogasnącej.

Podobne zastosowanie jak wyżej, do zestawów gniazd i łączników w ramkach wielokrotnych mają gotowe puszki wielokrotne, inaczej wielokomorowe. Dostępne są w wersji płytkiej 40mm lub głębokiej 60mm, z wkrętami do dodatkowego przykręcania gniazd lub be