kategorie
Filtrowanie
Źródło światła w komplecie
Cena
Producent

Oprawy hermetyczne

Oprawami hermetycznymi w oświetleniu technicznym nazywa się podłużne nasufitowe oprawy (potocznie lampy) o szczelności IP65-IP66, tj. posiadające obudowy całkowicie zabezpieczone przed wnikaniem pyłu oraz odporne na strugi wody.

Dotąd wykonywane były ze statecznikami dla fluorescencyjnych świetlówek liniowych T8 oraz cieńszych T5 i nadal są dostępne dla klientów poszukujących takich rozwiązań. Obecnie jednak dominują w sprzedaży zintegrowane oprawy ledowe hermetyczne, z diodami LED wbudowanymi na stałe.

Dla klientów poszukujących hermetycznego oświetlenia LED w najniższych cenach dostępne są rozwiązania pośrednie, czyli puste obudowy opraw świetlówkowych do stosowania wyłącznie ze świetlówkami (tubami) LED.

Oprawy hermetyczne niezależnie od zastosowanej technologii przeznaczone są do oświetlania pomieszczeń przemysłowych, warsztatowych i innych technicznych, o podwyższonej wilgotności lub zapyleniu. Generalnie stosuje się je do wysokości 5m, do zawieszenia na większych wysokościach konieczne jest stosowanie specjalnych wersji z dodatkowymi odbłyśnikami wąskostrumieniowymi.

Oprawa hermetyczna LED

Oprawa hermetyczna LED, inaczej lampa hermetyczna LED zintegrowana z diodami, może być wykonana na dwa sposoby. Dominują oprawy w specjalnych obudowach, dostosowanych do możliwości technologii ledowej, zwykle mniejszych gabarytowo niż stare rozwiązania świetlówkowe. W tanich markach spotyka się także oprawy w tradycyjnych obudowach hermetycznych opraw świetlówkowych, w których statecznik zastąpiono zasilaczem LED i na stałe wklejono paski LED.

Lampy hermetyczne ledowe ma w ofercie każda marka oświetlenia technicznego. Oprawy marek importowanych z Chin jak GTV, Bemko, Zext czy budżetowa marka Piła z Signify-Philips (trwałość 35 000h L65, gwarancja 2 lata) sprawdzą się w zastosowaniach warsztatowych czy domowych. Do zastosowań profesjonalnych w przemyśle lub budownictwie, gdzie oprawy świecą wiele godzin dziennie, lepiej sprawdzą się oprawy markowe, zapewniające diodom LED lepsze odprowadzanie ciepła i bardziej niezawodne układy zasilające np. oprawy WT firmy Signify w 3 segmentach cen, trwałości i gwarancji:

• Philips - trwałość 100 000h L80, gwarancja 5 lat,

• Coreline - trwałość 70 000h L70, gwarancja 5 lat,

• Ledinaire - trwałość 50 000h L65, gwarancja 3 lata.

Wadą opraw zintegrowanych na stałe z diodami LED jest konieczność wymiany całej oprawy w przypadku jej uszkodzenia, co nie jest pożądane z punktu widzenia ekologii albo… estetyki. Jeśliby w międzyczasie dany model został wycofany z produkcji, trzeba by zamontować oprawę odróżniającą się wyglądem od pozostałych.

Ogromną przewagą nad pozostałymi rozwiązaniami natomiast jest ich wysoka energooszczędność, trwałość, możliwość ściemniania a nawet zaawansowanego sterowania w ramach mniej lub bardziej rozbudowanych systemów zarządzania budynkami. Oczywiście te możliwości posiadają rozwiązania markowe. Gdyby klient nie wiedział, czego szukać, optymalne rozwiązanie doradzą mu nasi doradcy techniczni i handlowcy.

Oprawa hermetyczna pusta do świetlówek LED

Puste lampy hermetyczne to rozwiązanie pośrednie – obudowa tradycyjnej oprawy hermetycznej na świetlówki fluorescencyjne pozbawiona statecznika, oprawek dla zapłonników oraz inaczej oprzewodowana. Bieguny robocze fazowy i neutralny z listwy przyłączeniowej są bezpośrednio doprowadzone do oprawek świetlówkowych z jednej strony oprawy. Oprawki po drugiej stronie zwykle nie są podłączone, pełnią rolę wyłącznie uchwytu montażowego. Do takiej oprawy można zastosować wyłącznie tuby ledowe, zwane także świetlówkami LED. Zastosowanie w oprawie do świetlówek LED zwykłej świetlówki fluorescencyjnej będzie skutkowało jej nieodwracalnym uszkodzeniem.

Przy tym należy zwracać uwagę na strony wkładanej świetlówki LED zasilanej jednostronnie, żeby nie spowodować zwarcia. W podłączone do zasilania oprawki należy wkładać świetlówki LED stroną oznaczoną L i N. Do rzadziej spotykanych na rynku świetlówek LED zasilanych dwustronnie, trzeba zamówić oprawy z innym okablowaniem albo samodzielnie je przemostkować.

Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zastosowania różnych świetlówek LED od najtańszych budżetowych z Chin po super wydajne i jakościowe produkty markowe. Ponadto w razie uszkodzenia wymienia się tylko źródło światła, co jest bardziej przyjazne dla naszej planety.

Oprawy hermetyczne świetlówkowe

Z nieznanych mi powodów część inwestorów nadal poszukuje i stosuje tradycyjne oprawy hermetyczne ze świetlówkami fluorescencyjnymi: 1x18, 2x18, 1x36, 2x36, 1x58 i 2x58W. Widocznie są zastosowania, w których nie sprawdzają się o 50% bardziej energooszczędne lampy ledowe hermetyczne. W ofercie naszej hurtowni mamy zarówno tanie oprawy hermetyczne do świetlówek fluorescencyjnych importowane z Chin marek: Zext, Bemko i GTV (w wersjach z kloszami z polistyrenu PS lub wandaloodpornymi kloszami z poliwęglanu PC) jak i markową rodzinę TCW060 firmy Signify-Philips (wandaloodporną). Wszystkie oprawy świetlówkowe, zarówno ekonomiczne jak i markowe, są obecnie wyposażone w energooszczędne stateczniki elektroniczne wysokiej częstotliwości.

Oprawy hermetyczne