kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Ograniczniki przepięć - informacje

Ograniczniki przepięć, nazywane często odgromnikami, to specyficzne urządzenia, których główną rolą jest ochrona wszelkiej aparatury elektrycznej. To one zapobiegają przed przejściowymi przepięciami, stwarzając tym samym bezpieczne środowisko dla wszystkich mieszkańców i użytkowników budynku. Ich odpowiedni dobór jest kluczowy w celu prawidłowego funkcjonowania całej sieci elektrycznej, a także zapewnia o wieloletniej, nienaruszonej elektronice i sprzęcie przemysłowym lub domowym.

Przepięcia powstają najczęściej na skutek wyładowań atmosferycznych lub załączania linii napowietrznej. Efektem takiej sytuacji są trwałe zniszczenia izolacji, a także pozostałych elementów sieci. W skrajnych wypadkach dochodzi do niezwykle niebezpiecznych uszkodzeń, których naprawa angażuje wielu specjalistów w swojej branży. To z kolei prowadzi do dodatkowych kosztów i koniecznych prac budowlanych, które związane są z większym nakładem pracy i czasu. Niezwykle dotkliwe mogą być uszkodzenia w tzw. obiektach przemysłowych. To na skutek przepięć dochodzi do przestojów produkcyjnych, kosztownych uszkodzeń urządzeń sterujących, a często także do utraty surowców, które z kolei powodują spiralę długów i problemów finansowych. Dlatego też tak istotne jest, aby pamiętać o ogranicznikach napięć już na początku prac remontowych i budowlanych – głównie w celu zapewnienia cennego bezpieczeństwa. Pamięć o tych niepozornych ogranicznikach wiąże się z zabezpieczeniem na wiele, długich lat oraz umniejszeniem niespodziewanych wydatków.

Ogranicznik przepięć figuruje w polskich aktach normalizacyjnych od ponad 25 lat i stanowi za element opracowany przez międzynarodowe organizacje i komisje elektroniczne. W szerokiej kategorii naszych produktów wszystkie te urządzenia przeznaczone są do utrzymywania przepięć w instalacjach elektrycznych na dopuszczalnym i bezpiecznym dla domowników poziomie. Jest więc to jeden z nieodzownych elementów systemów ochronnych, kluczowy wręcz w budowaniu sieci elektroenergetycznej – również w przypadku generatorów i transformatorów. Wśród wielu produktów znajdują się ich specyfikacje i dokładne wytyczne, które pozwolą wybrać ograniczniki idealne.

Zaciski uziemiające

W naszej ofercie podzieliliśmy ograniczniki przepięć, w zależności od ich klas. W ten sposób powstały 4 klasy, które najlepiej definiują produkty. Pierwsza grupa do tzw. odgromniki, które sygnowane są klasą B. Jest to pierwszy stopień zabezpieczeń sieci w danych obiekcie. Ich montaż odbywa się blisko pozostałej instalacji w dedykowanym budynku. To one zapewniają bezpośrednią ochronę w przypadku pobliskich, dużych wyładowań. Drugą grupą jest tzw. klasa B+C. To ją stosujemy najczęściej w mieszkaniach i to one chronią przed przepięciami wywoływanymi piorunami. Jak sama nazwa wskazuje, łącza w sobie klasyczne rozwiązanie „2 w 1”. Montaż ich odbywa się zarówno w domach mieszkalnych, jednorodzinnych, jak i w obiektach przemysłowych. Trzecią grupą ograniczników przepięć jest klasa C, która chroni przed niższymi wartościami. W nomenklaturze nazywa się ją drugim stopniem zabezpieczeń, które zmniejszają napięcie przepuszczane przez ograniczniki klasy B. To one zabezpieczają większość odbiorników elektrycznych.

Ostatnia klasa, tzw. klasa D, ochrania poszczególne, wybrane urządzenia elektryczne. W większości jest to dodatkowe zabezpieczenie, dla wyjątkowo wrażliwych instalacji. Zaleca się montowanie trzeciego stopnia zabezpieczeń głównie na urządzeniach cennych dla naszego biznesu lub użytku prywatnego.

W przypadku wszystkich produktów z kategorii ograniczników przypięć warto wspomnieć o zaciskach uziemiających, które stanowią ważną i obszerną grupę produktów. Zacisk wykonany jest z trwałej stali nierdzewnej i wykorzystuje się go do pracy w trudnych warunkach. Oprócz powyższych posiadamy także wkłady wymienne do ograniczników, wkładki i ochronniki przepięć. Każdy z nich posiada indywidualną specyfikację, z którą zachęcamy się zapoznać przed zakupem.

Instalując ograniczniki przepięć zwróć szczególną uwagę na montaż przewodów. Zachowaj przy tym podstawowe zasady bezpieczeństwa, bowiem prawidłowy montaż zapewnia o prawidłowym działaniu również przy dużych wyładowaniach atmosferycznych.

Oferta ograniczników przepięć

Proponowane przez nas ograniczniki przepięć dobrane są z niezwykłą starannością i pieczołowitością. Wybraliśmy je od zaufanych producentów, z myślą o bezpieczeństwie zarówno Państwa, jak i instalowanego przez Państwa sprzętu. W asortymencie Asaj.pl przygotowaliśmy szeroki wybór produktów – w różnych cenach i od różnych producentów. Prowadzimy sprzedaż zarówno dla firm, jak i dla przedsiębiorstw - do użytku domowego i indywidualnego. Zachęcamy tym samym do zapoznania się z nasza bogatą ofertą, a w przypadku pojawiających się pytań – oferujemy swoją wiedzę i doświadczenie. Zapraszamy już teraz do zakupów!