kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Listwy i kanały instalacyjne z PCV

Listwy, kanały, korytka elektroinstalacyjne z tworzywa sztucznego PCV służą do osłony, ukrycia przewodów prowadzonych na tynku w pomieszczeniach typu biurowego lub mieszkalnego. W domach mieszkalnych niekiedy mają zastosowanie tymczasowe – do czasu najbliższego remontu, który będzie okazją do schowania przewodów pod tynkiem. W pomieszczeniach typu biurowego kanały instalacyjne są dobrym sposobem rozprowadzania instalacji elektrycznych i teletechnicznych na stałe, z możliwością bezinwazyjnego ich modyfikowania stosownie do zmieniających się potrzeb, np. pojawiania się nowych stanowisk pracy. Listwy i kanały instalacyjne mają długość 2m, z pokrywą w komplecie. Najczęściej mają kolor biały, rzadziej jasnego lub ciemnego drewna, mogą być metalizowane na srebrny matowy. W wersji ekskluzywnej mogą być nawet wykonane z anodowanego aluminium, w wersji przeciwpożarowej – ze stali. Liderem polskiego rynku w kategorii ekonomicznej listew i kanałów elektroinstalacyjnych jest firma AKS Zielonka. W bardziej ekskluzywnych obiektach popularne są listwy i kanały, a właściwie całe systemy okablowania strukturalnego marek Legrand czy Kontakt-Simon. Wszystkie listwy i kanały oferowane są w długości 2mb, ale jednostką sprzedaży i wyceny u jednych producentów może być 1szt, u innych 1mb.

Listwy elektroinstalacyjne

Listwami elektroinstalacyjnymi lub instalacyjnymi nazywane są korytka o przekroju prostokątnym z odpornego na UV tworzywa PCV-U o wysokości od 10 do 30mm. W pełnym zakresie wielkości w występują w wykonaniu 1-komorowym, ale część dostępna jest także w wersjach 2-komorowych (2k - symetryczne, 2kas - asymetryczne) i 3-komorowych (3k). Odrębne komory służą do oddzielenia przewodów zasilających od komputerowych, aby ograniczyć zakłócenia elektromagnetyczne. Do listew instalacyjnych można zamontować dowolne gniazda i łączniki, ale tylko obok, w specjalnych obudowach natynkowych 1-, 2- i 3-krotnych. W niektórych wersjach obudów można zastosować standardowy podtynkowy osprzęt instalacyjny, z innymi kompatybilny będzie tylko osprzęt w standardzie 45x45mm. Listwy elektroinstalacyjne mogą być wyposażona w taśmę samoprzylepną do montażu bez kołków rozporowych. W systemach listew dostępne są kształtki: łączniki kątowe, narożniki i zakończenia, umożliwiające bardziej estetyczne poprowadzenie instalacji.

Kanały elektroinstalacyjne

Kanały elektroinstalacyjne mają zazwyczaj większy przekrój, o wysokości od 30 do 60mm i szerokości od 60 do 130mm. W systemach kanałów 30-40mm osprzęt instalacyjny może być montowany obok w puszkach. W kanałach instalacyjnych o wysokości 60mm, wyposażonych w szyny TS35, umieszczone w podstawie można osprzęt można montować wewnątrz, z zastosowaniem puszek wewnętrznych. Do kanałów oprócz: łączników kątowych, łączników prostych, narożników, trójników, zakończeń i puszek dostępne są także klamry usztywniające, które służą również do podtrzymania przewodów przed wypadaniem oraz przegrody do oddzielenia przewodów instalacyjnych od teleinformatycznych.

Kanały podparapetowe

Kanały podparapetowe to szczególna wersja dużych kanałów elektroinstalacyjnych o wysokości od 40 do 60mm z pokrywą wpinaną wewnątrz kanałów, co umożliwia ich montaż bezpośrednio przy parapetach, sufitach, podłogach oraz innych kanałach (nie trzeba zachowywać odstępu do wypięcia pokryw niezbędnego w pozostałych listwach i kanałach). Właśnie kanały podparapetowe są stosowane do rozprowadzania okablowania strukturalnego w profesjonalnych pomieszczeniach biurowych. Kanały są prowadzone po wszystkich ścianach pomieszczeń, na wysokości ok. 1m, co umożliwia szybki, bezinwazyjny montaż osprzętu na każdym metrze bieżącym trasy kanału.

Listwy podłogowe

Elektroinstalacyjne listwy o przekroju półokrągłym służą do prowadzania instalacji teleinformatycznych i elektrycznych po ścianach i podłogach. Zwłaszcza po podłogach, gdy stanowiska robocze nie są ustawione przy ścianie i trzeba do nich doprowadzić instalację po podłodze. Przyklejane listwy podłogowe chronią przewody i kable przed rozdeptywaniem lub wyrywaniem a jednocześnie ograniczają możliwość potknięcia się użytkowników pomieszczeń o wystające przewody.

Listwy i kanały instalacyjne z PCV