kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Lampy metalohalogenowe

Lampy metalohalogenkowe są wyładowczymi źródłami światła wyposażonymi w zewnętrzną bańkę przezroczystą o kształcie tubularnym lub mleczną elipsoidalną. Wewnątrz bańki jest umieszczony jarznik z argonem, oparami rtęci i metalohalogenkami. W tańszych lampach jarznik jest kwarcowy a zapłon odbywa się za pomocą dodatkowej elektrody zapłonowej, w lampach wykonanych w nowszej technologii jarznik jest ceramiczny a zapłon impulsowy. Lampy z jarznikami ceramicznymi mają nieco wyższą cenę, ale dłuższą trwałość oraz lepszą jakość światła. Lampy metalohalogenkowe nie mają odrębnych układów zasilania, pracują na statecznikach indukcyjnych dedykowanych do lamp sodowych oraz tyrystorowych układach zapłonowych (w bardziej profesjonalnych zastosowaniach zdarzają się także układy ze statecznikami elektronicznymi wysokiej częstotliwości).

Lampy metalohalogenowe emitują intensywne światło białe o dobrym współczynniku oddawania barw, dlatego były i są nadal stosowane w oświetleniu obiektów przemysłowych, sportowych, terenów rekreacyjnych, ciągów pieszych, parków i ogrodów, reklam, iluminacji budynków… a także w oświetleniu sklepowym.

Dostępne są w typowych mocach:

• na gwintach E27/E40 – 70, 100, 150, 250 (230), 400W (360)…

• z trzonkami G12 i RX7S – 35, 70, 150W…

Białe światło lamp metalohalogenkowych, zwłaszcza ceramicznych bardzo wiernie oddaje barwy oświetlanych obiektów, tym niemniej sterowanie i ściemnianie tych lamp nastręcza dużo trudności, dlatego w nowych i modernizowanych instalacjach są powszechnie zastępowane oprawami zintegrowanymi z LED, co przynosi dodatkowe oszczędności w zużyciu energii rzędu 30-60%.

Podobnie, jak ma to miejsce z lampami rtęciowymi i sodowymi można zmodernizować oświetlenie zachowując oprawy ze statecznikami do lamp metalohalogenkowych większych mocy i zastosować w nich źródła światła LED, zamienniki lamp wyładowczych, np. marki Philips do pracy w naświetlaczach, oprawach ulicznych i parkowych:

• TrueForce LED Road 25W (zamiennik lampy sodowej/metalohalogenkowej 50W),

• TrueForce LED Road 35W (zamiennik lampy sodowej/metalohalogenkowej 70W),

• TrueForce LED Road 55W (zamiennik lampy sodowej/metalohalogenkowej 100W),

• TrueForce LED Road 68W (zamiennik lampy sodowej/metalohalogenkowej 150W)

bądź do pracy w zwisie w oprawach typu