kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Metalowe korytka, trasy kablowe

Korytka kablowe metalowe są idealnym rozwiązaniem do rozprowadzania instalacji elektrycznych w pomieszczeniach technicznych, warsztatowych, dużych obiektach handlowych i przemysłowych. Z metalowych korytek podwieszonych do ścian i sufitów buduje się stałe trasy kablowe, do których można dokładać kolejne kable i przewody instalacji bez ingerencji w konstrukcję tras i budynków. Ze względu na budowę wyróżnia się 3 podstawowe grupy produktów: korytka blaszane, korytka siatkowe oraz drabinki kablowe. Absolutnym liderem rynku w tym segmencie jest polska firma Baks z Karczewa.

Korytka kablowe blaszane

Blaszane korytka kablowe są najpopularniejszym sposobem prowadzenia tras kablowych. W zależności od przeznaczenia korytka blaszane mogą być wykonane z blach stalowych cynkowanych różnymi metodami: Sendzimira, zanurzeniową, płatkową, elektrolityczną, ze stali nierdzewnych, stopów aluminium i miedzi. Blachy mogą być w różnych grubościach, od 0,5mm do 1,5mm, pełne lub perforowane. Perforacje przyspieszają montaż (bez wiercenia otworów) oraz zapewniają kablom i przewodom odpowiednią wentylację. Korytka blaszane występują w bardzo szerokim zakresie wymiarów: o szerokości od 35mm do 600mm, wysokości od 30mm do 110mm. Najpopularniejsze są korytka KGR z blachy 0,5mm, cynkowanej metodą Sendzimira, o wysokości 42mm, szerokościach: 50,100,150,200 i 300mm i długościach 2 lub 3mb. Oprócz korytek kablowych na kompletny system tras kablowych składają się również: kolanka, trójniki, czwórniki, łuki, obejścia, redukcje, pokrywy itp. zapewniające odpowiednią estetykę wykonania oraz ochronę kabli przed czynnikami szkodliwymi.

Korytka kablowe siatkowe

Korytka siatkowe wykonane z drutu ze swej natury są bardziej ażurowe, przez co zapewniają kablom i przewodom bardzo dobre chłodzenie. Nieznaczną niedogodnością jest fakt, że sposób ułożenia przewodów jest bardzo widoczny i nie mogą one leżeć w nieładzie, jeśli instalacja ma wyglądać na profesjonalną. Jednak naprawdę kluczową cechą koryt siatkowych jest możliwość dowolnego kształtowania trasy kablowej bez konieczności stosowania dodatkowych kształtek. Wystarczy w odpowiednich miejscach przycinać druty, aby móc swobodnie kształtować korytka, zmieniając przebieg trasy w pionie i poziomie, omijać elementy konstrukcyjne budynku, prowadzić po łuku itd. Często stosowane połączenia bezśrubowe wydatnie skracają czas montażu. W zależności od wymagań dla miejsca zastosowania, wilgotności, obecności substancji korozyjnych, czy wymagań przeciwpożarowych koryta siatkowe mogą być wykonywane z drutu stalowego ocynkowanego metodą galwaniczną lub zanurzeniową albo ze stali nierdzewnej.

Drabinki kablowe

Drabinki kablowe to rozwiązania wzmocnione, o dużej nośności. Umożliwiają rozprowadzenie ciężkich kabli o dużych przekrojach, a w przypadku kabli lżejszych umożliwiają rzadsze stosowanie podpór i zawiesi, przyczyniając się do skrócenia czasu montażu. Występują w wymiarach: wysokości od 45mm do 120mm, szerokości od 100mm do 600mm, grubości blachy od 1,2mm do 2,0mm. Podobnie jak blaszane korytka kablowe, drabinki mogą być wykonywane z blach stalowych cynkowanych różnymi metodami: Sendzimira, zanurzeniową, płatkową, elektrolityczną oraz ze stali nierdzewnych, stopów aluminium i miedzi. Trasa wykonana w technologii drabin kablowych zapewnia kablom dobrą wentylację, odprowadzenie ciepła i umożliwia utrzymywanie ich w czystości. Osobną kategorię stanową drabinki kablowe do zastosowań przeciwpożarowych, o wysokiej wytrzymałości ogniowej, których zadaniem jest zapewnienie przez wymagany czas funkcjonowania w warunkach pożaru instalacji kluczowych dla bezpieczeństwa.

Metalowe korytka, trasy kablowe