kategorie
Filtrowanie
Materiał żyły
Napięcie znamionowe U0 [V]
Napięcie znamionowe U [V]
Przekrój znamionowy
Kolor izolacji
Klasa żyły
Liczba żył
Sposób identyfikacji
Cena
Producent

Kable jednożyłowe

Przewody jednożyłowe w izolacji z polwinitu służą do budowy instalacji elektrycznych, mostkowania aparatury elektrycznej w rozdzielnicach i szafach sterowniczych, przewodowania wszelkich urządzeń elektrycznych: opraw oświetleniowych, maszyn, nawet samochodów. W obrocie handlowym dominują przewody jednożyłowe w dwóch podstawowych wersjach:

  • • DY – sztywnej z miedzianymi żyłami jednodrutowymi,
  • • LGY – giętkiej z miedzianymi żyłami z linki drobnodrutowej

oraz w dużo rzadziej stosowanej

• LY – sztywnej z miedzianymi żyłami z linki grubodrutowej.

Przewód w izolacji polwinitowej DY (wg PN) H05V-U, H07V-U (wg DIN-VDE)

Jednożyłowy okrągły przewód ze sztywnymi żyłami (U) z drutu miedzianego w pojedyńczej izolacji z polwinitu na napięcia 300/500V (przekroje żył od 0,5 do 1mm2) oraz 450/750V (żyły od 1,5 do 10mm2). Przeznaczony do układania na stałe, wyłącznie w dodatkowych osłonach: pod tynkiem - w rurach karbowanych Peschla układanych w wykutych bruzdach, na tynku - w rurach sztywnych typu RL lub listwach i kanałach z PCV. Stosowany także do przewodowania opraw oświetleniowych.

Przewód DY konfekcjonowany jest w krążkach po 100mb. Dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych izolacji: czarny, brązowy, czerwony, niebieski, żółto-zielony, biały...

Przewód w izolacji polwinitowej LGY (wg PN) H05V-K, H07V-K (wg DIN-VDE)

Jednożyłowy okrągły przewód z giętkimi żyłami (K) z drobnodrutowej linki miedzianej w pojedyńczej izolacji z polwinitu na napięcia 300/500V (przekroje żył od 0,35 do 1mm2) oraz 450/750V (żyły od 1,5 do 240mm2). Przeznaczony do układania na stałe w dodatkowych osłonach na tynku lub pod tynkiem, do mostkowania wewnątrz maszyn, urządzeń elektroenergetycznych i sterowniczych oraz do prowadzenia instalacji w miejscach narażonych na drgania i wibracje. W instalacjach samochodowych stosuje się wersję ciepłoodporną LgYC lub specjalną samochodową LGYS.

Przewód LGY o przekrojach do 16mm2 konfekcjonowany jest w krążkach po 100mb, grubszy jest nawijany na bębny po 500-1000mb. Dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych izolacji: czarny, brązowy, czerwony, niebieski, żółto-zielony, fioletowy, biały...

Przewód w izolacji polwinitowej LY (wg PN) H07V-R (wg DIN-VDE)

Jednożyłowy okrągły przewód ze sztywnymi żyłami (R) z grubodrutowej linki miedzianej w pojedyńczej izolacji z polwinitu na napięcie 450/750V (żyły od 1,5 do 240mm2). Przeznaczony do układania na stałe w dodatkowych osłonach na tynku lub pod tynkiem, do mostkowania wewnątrz urządzeń elektroenergetycznych i sterowniczych. Mało popularny, w handlu dostępny raczej na zamówienie.

Instalacyjne jednozyłowe