kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Gniazda i wtyczki przemysłowe

Gniazda i wtyczki przemysłowe posiadają wzmocnioną konstrukcję, która umożliwia ich długotrwałe użytkowanie w trudnych warunkach eksploatacyjnych jako wtyki i gniazda warsztatowe, budowlane i przemysłowe. Standardowo posiadają szczelność IP44, a wykonania o podwyższonym stopniu ochrony IP67 zapewniają szczelność takiego produktu nawet przy chwilowym zalaniu, czy zanurzeniu w wodzie.

Najczęściej znajduje zastosowanie i jest dostępny w hurtowni osprzęt przemysłowy na prądy znamionowe 16 i 32A, rzadziej są zamówienia na gniazda i wtyczki 63A, wyjątkowo zdarzają się zapytania na osprzęt 125A.

W ograniczonym asortymencie znajdują się jeszcze w obrocie gniazda i wtyczki aluminiowe marki Polam Nakło, przeznaczone do starych instalacji elektrycznych. Jednak obecnym standardem są gniazda i wtyczki przemysłowe w obudowach izolacyjnych z tworzywa, które w znormalizowanych wykonaniach są dostępne u każdego producenta aparatury przemysłowej.

Gniazda i wtyczki przemysłowe, potocznie i błędnie zwane mufami siłowymi, występują z różnymi liczbami otworów i pinów (bolców):

• 5-bolcowe, czerwone, z trzema biegunami fazowymi L, neutralnym N i ochronnym PE, są obecnie wiodącym standardem do podłączania urządzeń 3-fazowych zasilanych napięciem 400V w układach sieci typu TN-C-S, czy TT.

• 4-bolcowe, czerwone, z trzema biegunami fazowymi L oraz ochronno-neutralnym PEN, mają zastosowanie w starszych instalacjach, do podłączania urządzeń 3-fazowych zasilanych napięciem 400V w układzie sieci TN-C.

• 3-bolcowe, niebieskie, z jednym biegunem fazowymi L, neutralnym N i ochronnym PE, służą do podłączania urządzeń 1-fazowych zasilanych napięciem 230V,

• 2-bolcowe, fioletowe, 2-biegunowe, służą do podłączania urządzeń zasilanych napięciem 24V.

Liderami naszego rynku w dziedzinie gniazd i wtyczek przemysłowych są marki Polam Nakło, Elektromet Dzierżoniów oraz Mennekes.

Rodzaje gniazd przemysłowych

Gniazda przemysłowe oferowane są w kilku wersjach montażowych. Najczęściej stosowane są gniazda natynkowe, przystosowane do montażu nawierzchniowego za pomocą 2 wkrętów/kołków rozporowych. Mają budowę ukośną, aby wtyczka z przewodem nie odstawała prostopadle od ściany, co w większym stopniu narażałoby ją na wyłamanie.

Gniazda przemysłowe przenośne służą do wykonywania przedłużaczy przemysłowych. Nie posiadają łap do montażu naściennego, natomiast są wyposażone w pierścień dociskowy mocujący zewnętrzną powłokę przewodu, chroniący go przed wyrwaniem.

Gniazda przemysłowe tablicowe przeznaczone są do montażu w tablicach, pulpitach i obudowach rozdzielnic. Wewnątrz rozdzielnicy znajdą się odsłonięte zaciski gniazda z podłączonymi przewodami, na zewnątrz widoczne będzie tylko wejście do gniazda przesłonięte klapką lub zakręcaną pokrywą.

Gniazda przemysłowe podtynkowe są mutacją gniazd tablicowych, dodatkowo wyposażoną w ramkę maskującą oraz puszkę podtynkową. Gniazda podtynkowe znajdą zastosowanie w obiektach, w których ściany pokryte są np. glazurą i istnieje konieczność schowania gniazd w ścianie ze względów estetycznych lub higienicznych.

Rodzaje wtyczek przemysłowych

Wtyczki przemysłowe dostępne są w dwu podstawowych wersjach. Najpopularniejsze są proste wtyczki przenośne, które mogą być stosowane z każdym rodzajem gniazd, zgodnych z nimi co do prądu znamionowego, napięcia i liczby bolców. Istnieje też mało popularna przenośna mutacja przemysłowych wtyczek kątowych, zgiętych pod kątem 90 stopni, dedykowanych do gniazd tablicowych i podtynkowych.

Mniej popularne i niedoceniane są wtyczki odbiornikowe (odbiorcze) do montażu nawierzchniowego bezpośrednio na obudowach maszyn. Umożliwiają zasilanie urządzeń wprost z przedłużacza, bez potrzeby wyposażania ich we własne przewody zasilające.

Gniazda i wtyczki przemysłowe