kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Kable głośnikowe

Jakie kable do głośników

Kable głośnikowe lub inaczej przewody głośnikowe służą do łączenia wzmacniaczy, amplitunerów, zestawów kina domowego… z kolumnami głośnikowymi.

Głównym elementem przewodu głośnikowego, w największym stopniu decydującym o jakości przesyłanego sygnału audio jest żyła przewodząca, która najczęściej wykonana jest z miedzi. W dobrych kablach głośnikowych jest to z miedź beztlenowa OFC (ang. oxygen-free copper), która ma dobre parametry elektryczne, podwyższoną odporność na utlenianie i umiarkowana cenę. Najlepsze kable dla profesjonalistów i audiofilów mogą mieć żyły z miedzi posrebrzanej lub nawet ze srebra, ale znajduje to wyraźne odbicie w cenie. Dobrym kompromisem jest użycie przewodów z żyłami z miedzi OFC i dobrych posrebrzanych lub pozłacanych złączy. Natomiast lepiej unikać najtańszych kabli głośnikowych CCA (ang. Copper Clad Aluminium), czyli z żyłami z aluminium tylko pomiedziowanego. Będą miały gorsze parametry elektryczne i trwałość, choć może do mało wymagających instalacji głośnikowych też będą wystarczające.

Kolejnym ważnym elementem kabla głośnikowego jest izolacja, która oddziela żyły przewodzące i chroni całość przed uszkodzeniami. Może być wykonywana z różnych polimerów o podwyższonej wytrzymałości jak polietylen, polipropylen, czy teflon, ale podstawową i w większości wypadków wystarczającą izolacją jest polichlorek winylu (PVC). Dla wymagających zastosowań może być istotna także grubość i jakość izolacji, jej przenikalność dielektryczna oraz oddalenie od siebie obu żył, które wpływają na pojemność kabla. W miejscach o podwyższonych wymaganiach przeciwpożarowych, w których np. przebywa wielu ludzi, albo w których znajdują się cenne obiekty, stosowane są kable głośnikowe w izolacjach bezhalogenowych nie rozprzestrzeniających płomienia, emitujących mało dymu na dodatek niskotoksycznego i niekorozyjnego.

Najbardziej popularne kable głośnikowe TLYp, TLgYp

Większość domowych instalacji audio bez szczególnych wymagań co do jakości sygnału wykonywana jest przewodami głośnikowymi TLYp i TLgYp, dedykowanymi do podłączania głośników do wzmacniaczy mocy małej częstotliwości. Są to 2-żyłowe przewody płaskie z giętkimi żyłami z linki miedzianej (zwykłej), we wspólnej izolacji polwinitowej PCV. Na zamówienie dostępne są także odrębne wykonania z miedzi OFC. Przewody TLYp, TLgYp posiadają żyły przewodzące o przekrojach 2x: 0,35 – 0,5 – 0,75 – 1 – 1,5 – 2,5 – 4 – 6 – 10mm2 w izolacji czarnej z białym lub białej z czarnym wzdłużnym paskiem na jednej z żył (przekroje 0,35 i 0,5 mm2) oraz przezroczystej z czarnym lub czerwonym wzdłużnym paskiem na jednej z żył (w pozostałych przekrojach).

Kable głośnikowe TLYp, TLGYp nadają się do stosowania we wnętrzach, do połączeń ruchomych oraz do układania na stałe na tynku i pod tynkiem, bezpośrednio lub w dodatkowych rurach i listwach instalacyjnych.

Jaka grubość i długość kabla do głośnika

Grubość przewodu głośnikowego, a dokładniej przekrój żył przewodzących w mm2 powinna być tym większa im większa jest moc głośnika i jego odległość od wzmacniacza. Powszechnie przyjmuje się stosowanie przewodów głośnikowych:

  • • 1,5mm2 do głośników o mocy do 70W,
  • • 2,5mm2 do mocy 150W,
  • • większe głośniki wymagają przekroju 4 lub 6mm2.

Powyższe przekroje będą odpowiednie dla kabli audio o długości do 5m, przy większych długościach warto zwiększać przekroje żył na wyższe przy każdych kolejnych 5mb. Generalnie kable głośnikowe powinny być najkrótsze, jak tylko to możliwe, ale prowadzone bez naprężeń i ostrych załamań, z łagodnymi łukami. Nie powinny mieć zapasów długości zwijanych w pętle, a dodatkowo kable obydwu kanałów powinny mieć tę samą długość.

Warto pamiętać, że największe wymagania mają głośniki typu subwoofer, do których może być wskazany przewód nawet 10mm2.

Głośnikowe