kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Kable głośnikowe

Jakie kable do głośników

Kable głośnikowe lub inaczej przewody głośnikowe służą do łączenia wzmacniaczy, amplitunerów, zestawów kina domowego… z kolumnami głośnikowymi.

Głównym elementem przewodu głośnikowego, w największym stopniu decydującym o jakości przesyłanego sygnału audio jest żyła przewodząca, która najczęściej wykonana jest z miedzi. W dobrych kablach głośnikowych jest to z miedź beztlenowa OFC (ang. oxygen-free copper), która ma dobre parametry elektryczne, podwyższoną odporność na utlenianie i umiarkowana cenę. Najlepsze kable dla profesjonalistów i audiofilów mogą mieć żyły z miedzi posrebrzanej lub nawet ze srebra, ale znajduje to wyraźne odbicie w cenie. Dobrym kompromisem jest użycie przewodów z żyłami z miedzi OFC i dobrych posrebrzanych lub pozłacanych złączy. Natomiast lepiej unikać najtańszych kabli głośnikowych CCA (ang. Copper Clad Aluminium), czyli z żyłami z aluminium tylko pomiedziowanego. Będą miały gorsze parametry elektryczne i trwałość, choć może do mało wymagających instalacji głośnikowych też będą wystarczające.

Kolejnym ważnym elementem kabla głośnikowego jest izolacja, która oddziela żyły przewodzące i chroni całość przed uszkodzeniami. Może być wykonywana z różnych polimerów o podwyższonej wytrzymałości jak polietylen, polipropylen, czy teflon, ale podstawową i w większości wypadków wystarczającą izolacją jest polichlorek winylu (PVC). Dla wymagających zastosowań może być istotna także grubość i jakość izolacji, jej przenikalność dielektryczna oraz oddalenie od siebie obu żył, które wpływają na pojemność kabla. W miejscach o podwyższonych wymaganiach przeciwpożarowych, w których np. przebywa wielu ludzi, albo w których znajdują się cenne obiekty, stosowane są kable głośnikowe w izolacjach bezhalogenowych nie rozprzestrzeniających płomienia, emitujących mało dymu na dodatek niskotoksycznego i niekorozyjnego.

Najbardziej popularne kable głośnikowe TLYp, TLgYp

Większość domowych instalacji audio bez szczególnych wymagań co do jakości sygnału wykonywana jest przewodami głośnikowymi TLYp i TLgYp, dedykowanymi do podłączania głośników do wzmacniaczy mocy małej częstotliwości. Są to 2-żyłowe przewody płaskie z giętkimi żyłami z linki miedzianej (zwykłej), we wspólnej izolacji polwinitowej PCV. Na zamówienie dostępne są także odrębne wykonania z miedzi OFC. Przewody TLYp, TLgYp posiadają żyły przewodzące o przekrojach 2x: 0,35 – 0,5 – 0,75 – 1 – 1,5 – 2,5 – 4 – 6 – 10mm2 w izolacji czarnej z białym lub białej z czarnym wzdłużnym paskiem na jednej z żył (przekroje 0,35 i 0,5 mm2) oraz przezroczystej z czarnym lub czerwonym wzdłużnym paskiem na jednej z żył (w pozostałych przekrojach).

Kable głośnikowe TLYp, TLGYp nadają się do stosowania we wnętrzach, do połączeń ruchomych oraz do układania na stałe na tynku i pod tynkiem, bezpośrednio lub w dodatkowych rurach i listwach instalacyjnych.

Jaka grubość i długość kabla do głośnika

Grubość przewodu głośnikowego, a dokładniej przekrój żył przewodzących w mm2 powinna być tym większa im większa jest moc głośnika i jego odległość od wzmacniacza. Powszechnie przyjmuje się stosowanie przewodów głośnikowych:

  • • 1,5mm2 do głośników o mocy do 70W,
  • • 2,5mm2 do mocy 150W,
  • • większe głośniki wymagają przekroju 4 lub 6mm2.

Powyższe przekroje będą odpowiednie dla kabli audio o długości do 5m, przy większych długościach warto zwiększać przekroje żył na wyższe przy każdych kolejnych 5mb. Generalnie kable głośnikowe powinny być najkrótsze, jak tylko to możliwe, ale prowadzone bez naprężeń i ostrych załamań, z łagodnymi łukami. Nie powinny mieć zapasów długości zwijanych w pętle, a dodatkowo kable obydwu kanałów powinny mieć tę samą długość.

Warto pamiętać, że największe wymagania mają głośniki typu subwoofer, do których może być wskazany przewód nawet 10mm2.

Głośnikowe

Przewód głośnikowy TLgYp 2x1,5 mm2 transparentny krążki 100m
Wysyłka:
24 h
Dostępność:
26 op
Twój rabat:
0%
219,00 zł netto
269,00 zł brutto