kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Drut odgromowy

Zastosowanie drutu odgromowego

Drut odgromowy służy do wykonywania zwodów pionowych i poziomych oraz przewodów odprowadzających w instalacjach odgromowych, zwanych także piorunochronnymi (z angielskiego Lightning Protection System - LPS). Jego zadaniem jest odebranie na chronionym obiekcie prądu wyładowania atmosferycznego i odprowadzenie go w sposób bezpieczny dla ludzi i mienia do systemu uziomów w gruncie, gdzie wyładowanie zostanie rozproszone.

Wyładowania atmosferyczne potrafią generować prądy o dużym natężeniu dlatego wg obecnie obowiązujących norm w instalacjach odgromowych powszechnie stosuje się druty odgromowe o średnicy 8mm, co odpowiada przekrojowi 50mm2. W szczególnych wypadkach stosuje się także drut, pręt odgromowy o średnicy 10mm, natomiast dawniej używany 6-milimetrowy dziś stosuje się tylko do odtwarzania lub konserwacji starych instalacji.

Materiał drutów odgromowych

Najczęściej stosowanym, ze względu na cenę, jest drut stalowy ocynkowany. Jest dostępny w grubościach 6, 8 i 10mm, konfekcjonowany w kręgach o masie 50kg. Jego zaletą jest stosunkowo niska cena, wadami zaś duża waga i twardość, utrudniające montaż instalatorom oraz umiarkowana odporność na korozję. Po kilkunastu latach eksploatacji mogą pojawić się jej pierwsze ogniska.

Absolutnie niedoceniany i nadal zbyt rzadko stosowany jest lekki drut odgromowy aluminiowy (AlMgSi lub Al), około 3-krotnie lżejszy od drutu stalowego. Stanowi mniejsze obciążenie dla dachu i uchwytów. Jest też bardziej miękki, podatny na kształtowanie, przyjazny dla monterów. Ma estetyczną powierzchnię tlenkową i praktycznie nie ulega korozji w normalnych warunkach eksploatacyjnych. Jest dostępny w grubościach 8 i 10mm, konfekcjonowany najczęściej w kręgach po 20kg (148mb fi 8mm, 95mb fi 10mm).

Ponadto na obiektach o szczególnych wymaganiach (np. w środowiskach o podwyższonej korozyjności, podlegających ochronie konserwatorskiej, przemysłowych, portowych itd.) stosuje się przewody odgromowe także z innych materiałów, np:

• drut stalowy miedziowany 8mm,

• drut miedziany 6, 8 i 10mm,

• drut stalowy nierdzewny 8mm,

• linkę aluminiową ALDREY 9mm.

Drut odgromowy

Drut odgromowy aluminiowy FI 8MM 20 kg
Wysyłka:
24 h
Dostępność:
24 szt
Twój rabat:
0%