kategorie
Filtrowanie
Cena
Producent

Bloki rozdzielcze

Bloki rozdzielcze mają zwykle zastosowanie w średnich (od 63 do 250A) i bardziej zaawansowanych rozdzielnicach obiektowych, w których konieczne jest zasilenie każdego rzędu aparatury czy wyłącznika różnicowoprądowego odrębnym mostkiem zasilającym, wyprowadzonym właśnie z bloku rozdzielczego. Nie stosuje się ich zwykle w mniejszych rozdzielnicach domowych (25-40A), w których zasilanie rozprowadza się równolegle jednym kompletem mostków, prowadzonym kolejno od jednego do drugiego zasilanego aparatu, czy rzędu. Rzadko też mają zastosowanie w dużych rozdzielnicach (od 250A), w których zasilanie jest rozprowadzane z bardziej zaawansowanych mostów szynowych, tj. systemów gołych szyn miedzianych, do których bezpośrednio podłącza się mostki zasilające za pomocą śrub lub specjalnych zacisków.

Bloki rozdzielcze do przewodów instalacyjnych

Modułowe bloki rozdzielcze do przewodów ma w ofercie każdy producent aparatury modułowej i osprzętu łączeniowego do rozdzielnic. W Polsce liderem sprzedaży w tym segmencie są bloki rozdzielcze BR firmy Legrand oraz EDB firmy Eti.

Bloki rozdzielcze tego typu składają się z izolacyjnej podstawy przystosowanej zarówno do montażu natablicowego jak i na szynę DIN, w rozdzielnicach modułowych. W podstawie zamontowane są 2 lub 4 mosiężne listwy zaciskowe (w zależności od wersji 2- lub 4-biegunowej). Całość zamknięta jest przezroczystą pokrywą z poliwęglanu.

Listwy zaciskowe wbudowane w tych najbardziej popularnych blokach rozdzielczych na prądy znamionowe do 125A mogą mieć 7, 11 lub 15 wejść do podłączenia przewodów mostkujących o różnych przekrojach. Maksymalny przekrój, jaki można podłączyć do typowego bloku modułowego to 35mm2, ale w ofercie firmy Legrand występują bloki rozdzielcze tego typu także na prądy 160 i 250A, z możliwością podłączenia przewodów o przekrojach odpowiednio 70 i 120mm2.

Bloki rozdzielcze do kabli energetycznych

Bloki rozdzielcze umożliwiające podłączenie grubych kabli energetycznych są zwykle wykonywane w wersji 1-biegunowej i mają zwartą budowę jednoczęściową, ułatwiającą wprowadzenie kabli o dużej sztywności. Podobnie jak modułowe bloki rozdzielcze do przewodów są przystosowane zarówno do do montażu natablicowego jak i na szynę DIN w rozdzielnicach modułowych. Przykładami takich rozwiązań są bloki EDBM firmy Eti przystosowane do podłączania kabli i przewodów do przekrojów 50-70mm2, oferowane w trzech wersjach kolorystycznych: szare do biegunów fazowych, niebieskie – do neutralnych i żółto-zielone – do ochronnych. W zależności od modelu w jednym bloku rozdzielczym EDBM do mosiężnych zacisków można podłączyć od 4 do 9 kabli i przewodów o różnych przekrojach.

Jeszcze większą gamę tego typu 1-biegunowych bloków rozdzielczych posiada w swojej ofercie firma Simet. Oferuje bloki na przekroje kabli do 240mm2 typu: - AUX w wersji Cu – do rozgałęziania tylko kabli i przewodów miedzianych, - AUX oraz OJL w wersji AL-Cu – do rozgałęziania/łączenia kabli i przewodów aluminiowych z miedzianymi.

Jak dobrać blok rozdzielczy

Dobierając blok rozdzielczy musimy uwzględnić: - prąd znamionowy w amperach, - materiał żył przewodzących, czy będzie trzeba także podłączać kable aluminiowe, - grubość (przekrój) podłączanych przewodów lub kabli - każdy producent zawsze podaje, średnice lub maksymalne przekroje zacisków na każdym biegunie, - ile ma być rozgałęzianych biegunów - bloki mogą być 1-, 2- lub 4-biegunowe, - ile ma być odgałęzień (wejść i wyjść) z każdego bieguna - popularne bloki rozdzielcze mają zwykle 7, 11, 15 zacisków (jeden największy zacisk jest używany jako wejście, pozostałe jako wyjścia), - kolorystykę obudowy - do biegunów fazowych stosuje się szare, do neutralnych – niebieskie, a do ochronnych żółto-zielone.

Bloki rozdzielcze